1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
2 years ago
5

Using repeated addition solve 5x4

Mathematics
1 answer:
denis23 [38]2 years ago
3 0
5 + 5 + 5 + 5 = 20
Or
4 + 4 + 4 + 4 + 4 = 20
You might be interested in
Bill buys a new machine.
EastWind [94]

Answer:

For a, the machine depreciates 20% of its current value each year.  So, It will lose 20% of its value in the first year.  Then in the second year, it will lose 20% of THAT value (not of the original value) and so on.

b) Since the machine loses 20% of its value each year, it retains 80% of its value each

5 0
2 years ago
Guys help plz i need to pass my class
m_a_m_a [10]

Answer:

x y

2 -5

3 -4

4 -3

5 -4

6 -5

Step-by-step explanation:

you had to create a x and y chart but I give u the answer

5 0
3 years ago
Helppppp which one is it?
nordsb [41]
C because of the step by step explanation an i’m sorry
8 0
2 years ago
C. If a trapezoid is<br> rotated upside down,<br> would the two bases still<br> be parallel?
Crazy boy [7]
Yes, as long as the never touch/intersect
3 0
3 years ago
The difference of a number and 17 is more than 33
madreJ [45]

Answer:

In algebraic terms this means x-17>33

Step-by-step explanation:

to solve it x−17>33

1 Add 17 to both sides.

x>33+17

2 Simplify 33+17 to 50

x>50

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A meat company cuts slices of pepperoni with thickness of 3/8 inch if the stick of pepperoni is 12 inches long how many slices c
    15·1 answer
  • Solve the inequality X+ 7 &lt; 4x+ 25 The solution is x​
    9·1 answer
  • True or False The radian measure of of an angle is defined as the length of the corresponding arc on the unit circle .
    13·1 answer
  • Rob found 103 + 1875 = x using mental math. Use at least 3 terms from the world list to describe how Rob could find the sum.
    11·1 answer
  • What answer is this If m = 70° and m = 30°, then m 2 =
    5·1 answer
  • If 6 pencils cost $3.60 what is the unit price of the pencils
    12·1 answer
  • a grocery store paid 298.65 for 15 racks of bread.this can be expressed by the equation y=kx.how much would they have paid for 1
    14·1 answer
  • Plz help me
    5·2 answers
  • Milan has a total of 51 nickels and dimes worth $4.95. How many of each coin does she have?
    7·1 answer
  • HELP QUICKLY! Find the missing length indicated.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!