1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katen [24]
3 years ago
8

What is 1/12x(4+6x3)-9?

Mathematics
1 answer:
sertanlavr [38]3 years ago
6 0
Your answer is -43/6

1/12(4+6x3)-9
=1/12(22)-9
=11/6-9
=11/6-54/6
=-43/6
You might be interested in
What would the world be like without math or money? why
Phantasy [73]
Everyone would be confused because they wouldnt know how to add. if there wasnt money then there with be no objects/food/toys/ect. unless its all free. If it all free then everyone would go crazy because they wouldnt have to calculate how much the item cost.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find IG in the image below .
Ierofanga [76]

Step-by-step explanation:

ig =2 \times yx = 2 \times 11 = 22

6 0
3 years ago
What is The Greatest Common Factor of 21 and 63?​
Ksenya-84 [330]
It should be 7. No bigger number can go into either.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does the sum of the dots in a line plot represent?
Scorpion4ik [409]
That help you find the Mean Median and Mode, Depends on what you are looking for in that line plot.
3 0
3 years ago
a computer monitor is regularly priced at $320 during a two day sale the price decreased to $240 which of the following is the p
Dennis_Churaev [7]
Decrease in the price is = 320 - 240 = 80

So, percentage will be: 80/320 * 100 = 25%

So, option A is your answer.

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • there were 1100 apples at a fruit stall. there were 220 more apples than mangoes. How many apples and mangoes were there altoget
    10·2 answers
  • Need this answered ASAP!
    11·1 answer
  • A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​
    8·1 answer
  • What is the slope-intercept form of the linear equation 2x–8y=322x–8y=32 ?
    13·1 answer
  • Simon invested $ 1,550 at 6.5 simple interest.He earned $302.25 in interest after t years. What is the value of t?
    8·2 answers
  • Eliminate the parameter.<br><br> x = 7t, y = t + 4
    11·2 answers
  • The value for the area A of the figure is given. Write and solve a compound inequality for the value of x in the figure.
    9·1 answer
  • PLsssssssssss help giving top commnent and possibalby brainlyest
    6·2 answers
  • How many solutions does the following equation have? 2 x-4=4-2x
    8·1 answer
  • The quotient of a number and 6 minus 3 is 1
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!