1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
3 years ago
6

Napkins come in a variety of packages. A package of 40 napkins sells for $4.59, and a package of 10 napkins sells for $2.30. Fin

d the unit cost of each package. Which is the better buy? (Round to four decimal places as necessary.)
Mathematics
1 answer:
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
3 0

Answer:

for the 40 package unit cost is $0.1148

In 10 pack the unite price would be $0.2300

You might be interested in
(-2)(-5)= what’s the answer
Wittaler [7]

10

hop thats helps ya

6 0
3 years ago
The radius of a cylinder is 4 inches and the height is 5
Ad libitum [116K]
Answer:
- The area of the two bases is 32π in².
- The lateral area is 40π in².
- The total surface area is 72π in².
7 0
3 years ago
If f(x)=-5 find the value of x​
Greeley [361]

f(x) is a fancy way to say y

The equation says y=05, so x is ungiven based on what you have given us. Please check if there was more information written as usually its written as

Example: f(x)=3x+5

5 0
2 years ago
Luke’s Bakery recently spent a total of $69 on new equipment, and their average hourly operating costs are $15. Their average ho
Ann [662]

Answer:

Step-by-step explanation:

69 + 15h = 39h

69 = 39h - 15h

69 = 24h

69/24 = h

2.875 hrs <======

69 + 15(2.875) = 39(2.875)

69 + 43.125 = 112.125

$ 112.125 = $ 112.125 <====

I didn't round anything.

3 0
3 years ago
Cheat with me on a test again ;)))
UNO [17]

Answer:

WHY

Step-by-step explanation:

thats sus

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which rhythmic value gets the beat in 4/8?
    7·1 answer
  • What are the possible rational zeros of f(x) = 3x4 + x3 − 13x2 − 2x + 9?
    14·1 answer
  • A researcher wishes to investigate differences in college admission rates between students at two high schools. She randomly sel
    9·2 answers
  • What is x and y if x+3=y
    6·1 answer
  • Can someone please help I promise to mark brainlest!!
    11·1 answer
  • Based on historical data, your manager believes that 45% of the company's orders come from first-time customers. A random sample
    9·1 answer
  • Frank has 5 balls of blue yarn, 4 balls of red yarn, 2 balls of orange yarn, and 2 balls of green yarn in his knitting bag. With
    11·2 answers
  • ? x 26= 17 7/8.<br>By: Britney
    8·1 answer
  • Casey walked 2.1 miles to the grocery store. She then walked 0.5 miles to the post office and 0.8 miles to work. How far did she
    15·1 answer
  • Differential equations <br> dy/dx = e^x-y
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!