Answer:
$ 1.50 x 25= 37.50
Step-by-step explanation:
Subtract that from $ 87.50 you get remainder $ 50.00.
Therefore grocer paid $ 50.00 for 25 bags. $ 50.00 divided by 25= $ 2.00 per bag.
I think the answer is the first one
Answer:
4.5
Step-by-step explanation:
2(5m+4)=2(3m-10)
10m+8= 6m-20
-6m -6m
4m+8= -20
-8 -8
4m= -28
m = -7