It would be -6. -4-6 is -10
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
Micheal has saved 27 quarters from washing cars. Micheal has 675 cents
You can ise repeated reasonings
Answer: x > 75-69.95; you need five dollars and five cents more for free shipping ($5.05)
Step-by-step explanation: i believe this is the correct answer because as long as you have 75 dollars or more, then you will be good so that’s how i got the inequality. to find this you just subtract the amount needed (75) by the amount you have and you get your answer. oh and to be clear x represents the amount needed for free shipping. i am not sure if i understood the problem correctly so i apologize if it is incorrect. i hope this helped and good luck!