1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
3 years ago
6

If A and B are nonzero integers with the same signs is the product negative or postitive

Mathematics
1 answer:
melisa1 [442]3 years ago
3 0
Remember.

positive number x positive number = positive number
positive number x negative number = negative number
negative number x positive number = negative number
negative number x negative number = positive number

So if both numbers have the same sign, either both positive or both negative, then the product will be positive.
You might be interested in
Brooke paints the outsides of the square walls and triangular ceilings of her treehouse. What area does she paint? Enter your an
andrew-mc [135]

Answer:

216

Step-by-step explanation:

The formula of finding the surface is length * width * height or LxWxH.

Since everything is 6 you just multiply 6*6*6 which gives you 36*6 which gets you 216. You don't need the top 6 just to find the surface she will paint.

Hope this helps!

7 0
2 years ago
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
2 years ago
How to graph this? Please asap
iVinArrow [24]
I hope this helps you

4 0
2 years ago
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $3 you can buy 10 of the same cans of beans at Sams Club for $6.10 w
ioda

Each can of green beans costs  ($3.00/5) = 60¢  at the
village market, and  ($6.10/10) = 61¢  at Sam's Club.

If you're watching every penny, then that MIGHT be enough
of a difference to make you decide to buy your beans at the
village market, but not necessarily.

If, say, the village market is farther away from you, or if there are
other things you're going to get from Sam's anyway, then you
should buy your beans there too.

6 0
3 years ago
Isolating a variable in two equations is easiest when one of them has a coefficient 1.
Tomtit [17]

Answer:

Option C.

Step-by-step explanation:

The given equations are

3A-B=5

2A+3B=-4

We need  isolate one of the variables, such that it appears by itself on one side of the equation.

Isolating a variable in two equations is easiest when one of them has a coefficient 1.

In equation 1, coefficient of B is 1. So, we can easily isolate one of the variables.

The equation is

3A-B=5

Subtract 3A from both sides.

-B=5-3A

Multiply both sides by -1.

B=3A-5

Therefore, the correct option is C.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe one difference between rewriting a literal equation and solving an equation in one variable.
    11·1 answer
  • Bailey writes the expression g2 + 14g + 40 to represent the area of a planned school garden in square feet. If g = 5, what are t
    14·1 answer
  • Which of the following is NOT a guideline to follow when evaluating consumer information? a. Use a reliable and informed source
    15·2 answers
  • John puts $300 into a savings account. He puts more money into the account each month. After 12 months he has $1500 in his savin
    8·2 answers
  • Xion and Kyndol wanted to have a contest to see which of their paper airplanes could fly the longest distance. xion's plane flew
    5·1 answer
  • Yuri thinks that 3/4 is a root of the following function. q(x) = 6x3 + 19x2 – 15x – 28 Explain to Yuri why 3/4 cannot be a root.
    15·2 answers
  • HELP HELP HELP PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!! I NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!! I need this question answered ASAP!!! I need my grade to
    6·2 answers
  • Consider the paragraph proof.
    9·2 answers
  • Choose a method you prefer to solve for a system of linear equations.<br> 2x + 4y = -4<br> 2x-y=6
    13·1 answer
  • 9) Graduation is around the corner! You
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!