Answer:
B. 6.2 DLH per unit of G2
Explanation:
Total cost per unit of G2:
$20 = DM + DL + OH
$20 = $7 + $3.60 + X
$20= $10.6
$20- $10.6
= $9.4
X = $9.4 overhead per unit of G2
Therefore the Plantwide overhead rate is:
$795,000/530,000 DLH = $1.5 per DLH
DLH per unit of G2:
$9.4/$1.5 = 6.26 DLH per unit of G2
Answer:
The correct answer is B. $1,800.00
Explanation:
LIFO Perpetual table is attached.
The table shows purchases, sales and balance of each period.
As the final inventory is 120 units, we suppose the sales of the year. Applying LIFO, our ending inventory cost is 120 units, each one at $15
So, total cost is $1800 (120* 15)
565 x 3% = $16.95
$656 - $16.95 = $548.05
Answer:
high
Explanation:
the most popular time of year at a resort, hotel, or tourist attraction, when prices are highest
Answer:
The correct answer is the option B: branded.
Explanation:
To begin with, the term of <em>branded content</em>, in the field of marketing, refers to the practice that focuses in the creation of multimedia content that is funded or outright produced by and advertiser and whose main purpose is to give a message of the values of the company in the content created.
Secondly, the case of Lego is an example of branded content due to the fact that the company did not want to sell more products but instead <u>wanted to create a content that shows the values of the company such as imagination, being oneself and having fun</u>.