1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadya [2.5K]
3 years ago
13

S = 2πrh + 2πr2 slove for h​

Mathematics
1 answer:
Alenkasestr [34]3 years ago
7 0

Answer:

h=A-2πr2/2πr

Step-by-step explanation:

You might be interested in
SImplify and divide the following radical expression: √2/√6
kap26 [50]

Answer:   so the square root od 2 is 1 and 2

and the square root of 6 is 2 and 3

and idk the simplist for for it srry

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write your answer without using negative exponents
Reil [10]

Answer:

\frac{1}{ {u}^{42} }

Step-by-step explanation:

From law of indices

5 0
3 years ago
(-1, -5)<br><br><br> (-2, -4)<br><br><br> (-5,-1)<br><br><br> (-4, -2)
notka56 [123]

Answer:

  (-4, -2)

Step-by-step explanation:

  A = (-1, 2)

Add (-3, -4) to that and you get ...

  A' = (-1-3, 2-4) = (-4, -2) . . . . matches the last choice

__

The translation function has the effect of moving the point left 3 and down 4. You can count grid squares on the graph to see that A' ends up at (-4, -2).

8 0
3 years ago
Pete went to the store. He bought 3 pounds of chili peppers, 5 pounds of habanero peppers,
tangare [24]
Chili peppers: 3 pounds x $2 per lb = $6
Habanero peppers: 5 pounds x $2 per lb = $10
Red bell peppers: 1 pound x $2 = $2
6+10+2= $18 dollars spent total
6 0
2 years ago
Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an
egoroff_w [7]

Answer:

Step-by-step explanation:answer is $6 per candy bar/ c=6

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. Trouvaughn bought b bags of oranges, which cost 80 cents per bag. If Trouvaughn paid with a
    8·1 answer
  • Solve the following equation;<br> 6x+3y=13<br> -9x-4y=-17
    10·2 answers
  • Please help me convert 3.41 m​
    10·1 answer
  • Mattias bought 6.5 lb of fruit for $8.06. what was the unit price?
    8·1 answer
  • What is the purpose of using fraction strips and a 1srip
    6·1 answer
  • Your bedroom is a square and each side of your bedroom is 8 feet long what is the area of your bedroom
    11·2 answers
  • Can someone teach me how to do this type of thing?​
    13·2 answers
  • Determine whether the ordered pair (6,5) is a solution to the equation -2x + y = -7
    5·1 answer
  • A factory produces bags of rubber bands. A bag of rubber bands has five different sizes: extra large (XL), large (L), medium (M)
    15·2 answers
  • How many 3s go into 8679
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!