1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilia_Sergeevich [38]
3 years ago
10

Solve the equation. x^2=1/49

Mathematics
1 answer:
madam [21]3 years ago
4 0

Answer:

= − 1/7   OR = 1/7       DECIMAL FORM x=0.42857,   −042857

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2. A teacher buys 144 erasers for her class. She gives each child an equal amount. There are 24 students in the class. How many
postnew [5]

Answer:

They each got 6 erasers.

Step-by-step explanation:

Sorry If I am wrong.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Show me how to solve step by step please
andrew-mc [135]

Answer:

188

Step-by-step explanation:

88 + 6= 94

94 + 94 = 188

188 divided by 2 = 94

94 - 6 = 88

88 was how much Paula paid

8 0
3 years ago
Jay has 195 baseball cards, Jen has 46 more than Jay, how many more cards does Jen have than Jay? (I will give brainliest)
bogdanovich [222]
Jen has 46 more than Jay, “Jen has 46 more than Jay.” You answered your own question.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequalities and graph the solution 7d+8&gt;29<br><br><br><br><br><br>​
vichka [17]

The answer is d>3

I cant put it graphed but it is open circle on three and the line pointing 4, 5, 6, 7,

8 0
3 years ago
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A company manufactures 2,000 units of its flagship product in a day. The quality control department takes a random sample of 40
    12·2 answers
  • A school is selling tickets to a choral performance. On the first day, the school sold 6 adult tickets and 6 child tickets for $
    11·1 answer
  • A county in North Carolina spans 532 square miles. The population density of deer in the county is 11 deer per square mile. How
    13·2 answers
  • A school district would like to know what type of communication ( email , txt , or phone) parents prefer . they survey the paren
    6·2 answers
  • A school basketball team has an expense account and a fundraising account. After t
    13·1 answer
  • What is the domain of the function y equals 2 square root of
    15·1 answer
  • Evaluate -4w-3z when w= 5.6 and z = -2.9
    12·1 answer
  • Need Math help ASAP
    11·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse?<br><br> A. 10<br> B. 14<br> C. 48<br> D. 100
    9·2 answers
  • Solve for x if sqrt (3x-8) + 1 = sqrt (x+5)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!