I think it’s the first one because you mirror ABC from the m-axis and then rotate ABC 90 degrees clockwise from point B’ to get to the position of triangle A”B’C”
Answer:
20 dollars for 12 pounds.
Step-by-step explanation:
This is a critically important question to know the answer to. It is used almost every day by good shoppers.
The trick is to get everything down to 1 pound.
$2.00
$2.00 per pound. The question is the answer.
$4.25
$4.25 / 2 pounds = $2.13 rounded.
$9.50
$9.50 / 5 = $1.90
$20
$20/12 = $1.67 rounded
Answer:
x=-3
Step-by-step explanation:
-2x2=-4
-4-16x-44=0
combine like terms (-4,-16)
-48-16x=0
move the 16x to the other side of the equal sign (add 16 since its -)
-48=16x
you need x alone so you need to divide by 16
-3=x
Answer:
$204.98
Step-by-step explanation:
Step 1: Add both item cost
![99.90 + 89.90 = 189.80](https://tex.z-dn.net/?f=99.90%20%2B%2089.90%20%3D%20189.80)
Step 2: Find the sales tax of the result
![\frac{8}{100}\times 189.8 = 15.184](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B8%7D%7B100%7D%5Ctimes%20189.8%20%3D%2015.184)
- Step 1: Convert 8% to fraction
![8\%= \frac{8}{100}](https://tex.z-dn.net/?f=8%5C%25%3D%20%5Cfrac%7B8%7D%7B100%7D)
- Simplify
![\frac{8}{100} = \frac{2}{25}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B8%7D%7B100%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7B25%7D)
- Step 2: Convert 189.80 to a fraction
![189.80 = \frac{189.8}{1}](https://tex.z-dn.net/?f=189.80%20%3D%20%5Cfrac%7B189.8%7D%7B1%7D)
- Step 3: Set it up
![\frac{2}{25}\times \frac{189.8}{1}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B2%7D%7B25%7D%5Ctimes%20%5Cfrac%7B189.8%7D%7B1%7D)
- Step 4: Cross divide
![189.80 \div 25 = 7.592\\2 \div 1 = 2](https://tex.z-dn.net/?f=189.80%20%5Cdiv%2025%20%3D%207.592%5C%5C2%20%5Cdiv%201%20%3D%202)
- Step 5: Multiply the result
![7.592 \times 2 = 15.184](https://tex.z-dn.net/?f=7.592%20%5Ctimes%202%20%3D%2015.184)
Step 3: Add the result from the total cost of both items
![189.80 + 15.184 = 204.98](https://tex.z-dn.net/?f=189.80%20%2B%2015.184%20%3D%20204.98)
The total cost of the hats and boots including sales tax is 204.98 dollars
Answer is x=-3, -1. You have two x values because they are broken down into two equations