100$ because the income you have to earn is 400$, right? If so then 100 * 4 give you 400.
Answer:
-70
Step-by-step explanation:
subtract 47 from both sides to get
x = -23 - 47
Answer:
B'(3, 5)
Step-by-step explanation:
Rule for the translation of a point (x, y) by 'h' units left and 'k' units upwards,
(x, y) → (x - h, y + k)
If h = 4 and k = 3,

Following this rule coordinates of the image point of B will be,
B(7, 2) → B'(7 - 4, 2 + 3)
→ B'(3, 5)
Therefore, coordinates of the image point B' will be,
B'(3, 5)
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer:
The increase price of movie ticket is $ 0.34 or 4.619 %
Step-by-step explanation:
Given as :
The average movie theater price in 2009 = $ 7.70
The average movie theater price in 2008 = $ 7.36
So, let The increase in price from 2008 to 2009 = $ 7.70 - $ 7.36
I.e = $ 0.34
Now in percentage increase
Percentage increase =
× 100
Or, Percentage increase =
× 100
Or, Percentage increase =
× 100
∴ Percentage increase = 4.619 %
Hence The increase price of movie ticket is $ 0.34 or 4.619 % Answer