1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
3 years ago
11

Mary and Lamar establish a tutoring service at a local mall. They tutor college students in math and English. They charge $40 pe

r hour for tutoring. In the month of January they charged for 200 tutoring hours. The expenses of their business are given in the table below. Expense Amount/Month Rent of Space $4000 Electricity $325 Advertising $375 Using the formula Profit = $40(number of hours) – (expenses) , calculate their profit for the month of January.
Mathematics
1 answer:
Hatshy [7]3 years ago
7 0

The profit is $3300 for the month of January.

Step-by-step explanation:

Per hour charge = $40

Total number of tutoring hours = 200

Rent of space = $4000

Electricity = $325

Advertising = $375

Total expenses = 4000+325+375 = $4700

Profit = $40(number of hours) - (expenses)

Profit=\$40(200)-4700\\Profit=\$8000-4700\\Profit=\$3300

The profit is $3300 for the month of January.

Keywords: profit, addition

Learn more about addition at:

  • brainly.com/question/4279146
  • brainly.com/question/4354581

#LearnwithBrainly

You might be interested in
What is the value of a?
Elan Coil [88]
Note that the interior angles must add up to 180 degrees:  50+62+m<C = 180.
Then 112 + m<C = 180, so that m<C =68 degrees.

Use the Law of Sines to find the value of a, as follows:

sin 50 deg      sin 62 deg
-------------- = ----------------
       a                  31 cm
                                                          31sin 50        31(0.766)
Then 31sin 50 = a*sin 62, and a = --------------- = ---------------- = 26.9 cm
                                                          sin 62              0.883

a = 
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Hell help me out thank youuuuuu byeee
Crank

Answer:

if im right its number 4!! if its not right sorry i did the math and thats what i got!!

4 0
3 years ago
Simplify <br><br> 11x-4x+26<br><br> i need help quick
ArbitrLikvidat [17]
<h3>Hey there! </h3><h3 /><h3>\bold{11x -4x +26}\\\bold{COMBINE\ your\  LIKE\ TERMS}\\\bold{11x -4x = 7x}\\\bold{7x+26}\\\boxed{\boxed{\bold{Answer: 7x +26}}}\huge\checkmark</h3><h3 /><h3>\text{Good luck on your assignment and enjoy your day!}</h3><h3 /><h3>~\frak{Amphitrite1040:)}</h3>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw a rectangle with an area of 42 square units
Butoxors [25]
We know, Area = Length * Width

So, with area 42, dimensions could be: 1 * 42
2 * 21
3 * 14
6 * 7

Just draw the lines with that measures, two pair of two equal opposite lines.

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Pls help me this is dur in 10 minutes.​
Alchen [17]

Answer:

answer for the question is 1.point R means that the unit rate is $14.00 per pound

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is4 3/4 as a improper fraction
    8·2 answers
  • An area of 1000ft^2is not possible explain why this is true
    13·1 answer
  • What is the answer to this math problem 5+10x+3
    7·2 answers
  • The length of a rectangle is one inch less than three times it's width. If the perimeter of the rectangle is 54 inches, find the
    8·1 answer
  • What is the slope of the line passing through the points (−3, −5) and (−1, −6)
    7·1 answer
  • Quadrilateral ABCD is inscribed in this circle. What is the measure of angle A? Show your work.
    8·2 answers
  • A travel agent is booking trips for tourists who travel from New York to Chicago. Tourists have three choices for how to travel
    6·1 answer
  • The Elster family drove 9.25 hours on the first day of their road trip. How many minutes is this equivalent to?
    11·1 answer
  • Hi!! Can you help me with this math problem? UvU okaayy TYYY!!
    12·1 answer
  • Which of the following angles is coterminal with - 2pi/3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!