1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
3 years ago
15

Suppose that a worker in Cornland can grow either 40 bushels of corn or 10 bushels of oats per year, and a worker in Oatland can

grow either 20 bushels of corn or 5 bushels of oats per year. There are 20 workers in Cornland and 20 workers in Oatland. Which of the following statements is true?
A. Both countries could gain from trade with each other.
V. Neither country could gain from trade with each other because Cornland has an absolute advantage
in both goods.
C. Oatland could gain from trade between the two countries, but Cornland definitively would lose.
D. Neither country could gain from trade with each other because neither one has a comparative
advantage.
Business
1 answer:
likoan [24]3 years ago
6 0

Answer:

D. Neither country could gain from trade with each other because neither one has a comparative advantage

Explanation:

Opportunity cost refers to the units sacrificed from production of one good to produce an extra unit of another good.

In the given case, the number of workers are same.

The opportunity cost for producing corn instead of oats by Cornland would be : 10/40 units of oats =  0.4 units of oats

Similarly, the opportunity cost for producing corn by Oatland = 5/ 20 = 0.4 units of oats

Similarly, the opportunity cost for producing oats by Cornland = 4 units of corn

Opportunity cost for producing oats by Oatland = 4 units of corn.

As can be seen, none of the two i.e Cornland or Oatland enjoys a comparative advantage over other since for both, the opportunity cost is the same.

Hence, neither country would gain out of trade.

You might be interested in
Matt plans to start his own business once he graduates from college. He plans to save $1,400 every six months for the next five
NemiM [27]

Answer:

$18,453.40

Explanation:

the easiest way to determine how much money Matt is going to save is by using the future value annuity factor. Using a future value annuity table, we must look for the value that correspond to 5% interest and 10 periods =  13.181

Now we multiply our annuity factor times the amount of money that Matt saves every 6 months = $1,400 x 13.181 = $18,453.40

When Matt graduates from college he should have saved $18,453.40.

6 0
3 years ago
Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold.
charle [14.2K]

Answer:

Explanation:

There are primarily two types of costs, i.e. variable costs and the fixed costs. The variable cost is the cost that varies when the level of output changes, while the fixed cost is the cost that remains constant whether the level of production changes or not. The variable cost includes indirect inventory, indirect labor and factory supplies.

And, the fixed cost includes supervision, taxes ,and depreciation expense.

As we know that, the product cost would be a mix of Direct materials cost +  Direct labor cost + manufacturing overhead cost

where,

Manufacturing overhead = Factory utilities + Factory machinery depreciation + Factory building property tax + Indirect factory work + Indirect materials + Factory repairs + Factory manager salary

And, the selling and administrative cost is the cost which is incurred for selling the product. example - advertising, etc

So, the categorization is shown below:

1. Hamburger buns in a Wendy's outlet. = Variable and product cost

2. Advertising by a dental office.  =  Fixed and Selling and Administrative cost

3. Apples processed and canned by Del Monte.  = Variable and product cost

4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers.  = variable and Selling and Administrative cost

5. Insurance on a Bausch & Lomb factory producing contact lenses.  = fixed and product cost

6. Insurance on IBM's corporate headquarters.  = fixed and Selling and Administrative cost

7. Salary of a supervisor overseeing production of printers at Hewlett-Packard.  = fixed and product cost

8. Commissions paid to automobile salespersons.  = variable and Selling and Administrative cost

9. Depreciation of factory lunchroom facilities at a General Electric plant.  = fixed and product cost

10. Steering wheels installed in BMWs. = variable and product cost

7 0
3 years ago
Homer has decided to buy a trampoline. the trampoline costs $2000.00. he borrows the money from the springfield bank at an inter
Elodia [21]
Finance Charge = Balance x Interest rates

Since Philip has passed the full year since the initial credit, we use the full 19% for the calculation.

So, the finance charge is:

$ 2,000 x 19%

= $ 380
6 0
3 years ago
A new study shows that onions improve cognitive and heart health. This causes the demand curve to shift to the right, so that co
Deffense [45]

The complete question with diagram is attached

Answer:

($3.00, 420 lbs) and ($2.10, 510 lbs)

Explanation:

A shift in demand occurs when the quantity of a product consumers wants changes at all price levels.

A shift to the right indicates an increase in quantity demanded at all prices, while a shift to the left indicates a reduction in quantity demanded at all prices.

In the given scenario there is a shift in demand to the right with increase in 20 lbs of onions.

So at every price level there will be an increase in quantity demanded by 20 lbs.

According to the diagram at price $3 quantity initially demanded was 400 lbs. With the demand shift it will now be 400 + 20 = 420 lbs.

At price $2.10 demand was initially 490 lbs now it will be 490 + 20 = 510 lbs

5 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Several years ago, Canadian Sam Holman realized there may be a need for a stronger, more durable wood baseball bat. He went thro
    15·1 answer
  • The marginal revenue product of capital is _______.
    10·1 answer
  • There are benefits to having only permanent employees at a company, and there are benefits to replacing such employees with temp
    9·2 answers
  • For the year ended december​ 31, 2019, davidson mart had sales of​ $800,000 and cost of goods sold of​ $600,000. davidson estima
    5·1 answer
  • The omission of the adjusting entry to record depreciation expense will result in an
    7·1 answer
  • Lesson 3 1. What is financial responsibility? 2. Give at least two examples of utilities. 3. What are features? 4. What are bene
    15·1 answer
  • The following information relates to Franklin Freightways for its first year of operations (data in millions of dollars): Pretax
    11·1 answer
  • 2017 2016 (a) Accounts receivable $ 175,000 $ 140,000 (b) Retained earnings 30,000 (14,000 ) (c) Sales revenue 855,000 750,000 (
    5·1 answer
  • How does insurance fraud create higher overall prices for everyone?
    14·1 answer
  • True or false: unless demand is perfectly elastic or perfectly inelastic, whether a tax is levied on buyers or on sellers, the c
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!