1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
13

The midpoint of RS¯¯¯¯¯¯¯ is M. Use the given endpoint R(23, 14) and midpoint M(13, 8) to find the coordinates of the other endp

oint S.
Mathematics
1 answer:
Oksanka [162]3 years ago
8 0

The coordinates of other endpoint S is (3, 2)

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that midpoint of RS is M

Given endpoint R(23, 14) and midpoint M(13, 8)

To find: coordinates of the other endpoint S

<em><u>The formula for midpoint is given as:</u></em>

For a line containing containing two points (x_1, y_1) and (x_2, y_2) midpoint is given as:

m(x, y)=\left(\frac{x_{1}+x_{2}}{2}, \frac{y_{1}+y_{2}}{2}\right)

Here in this problem,

m(x, y) = (13, 8)

(x_1, y_1) = (23, 14)\\\\(x_2, y_2) = ?

Substituting the given values in above formula, we get

(13,8)=\left(\frac{23+x_{2}}{2}, \frac{14+y_{2}}{2}\right)

Comparing both the sides we get,

\begin{aligned}&13=\frac{23+x_{2}}{2} \text { and } 8=\frac{14+y_{2}}{2}\\\\&26=23+x_{2} \text { and } 16=14+y_{2}\\\\&x_{2}=3 \text { and } y_{2}=2\end{aligned}

Thus the coordinates of other endpoint S is (3, 2)

You might be interested in
A tin has asquare base whose sides measures 32 cm .the vertical sides are 50cm high.cake mixture is poured into the tin and leve
zepelin [54]

Answer:

(a) V = 51200 cubic cm

(b) V' = 38912 cubic cm

(c) V'' = V - V' = 12288 cubic cm

Step-by-step explanation:

side of the square base, s = 32 cm

height, h = 50 cm

height of cake mixture, h' = 38 cm

(a) The capacity of the tin is the volume.  

Capacity of tin, V =  s x s x h = 32 x 32 x 50 = 51200 cubic cm

(b) The volume of the cake mixture is

V' =  s x s x h'

V' = 32 x 32 x 38 = 38912 cubic cm

(c) Volume of unoccupied space is

V'' = V - V' = 51200 - 38912 = 12288 cubic cm

6 0
3 years ago
Samual has an egg farm with a volume of 375 in.³ with the width of an ant farm is 2.5 inches and the length is 15 inches what is
omeli [17]

Answer:

The height is 10in

Step-by-step explanation:

If you need to calculate the volume, you need to know the formula. The formula is length x width x height. You have the length and width, so you need the height. 2.5in x 15in x 10in  = 375 in^3. You may ask why it is inches cubed instead of inches. It is inches cubed because you multiplied three inches together.

8 0
3 years ago
Identify intervals on which the function is increasing, decreasing, or constant. g(x) = 4 - (x - 6)2 (5 points)
leva [86]

Answer:

g(x) is always decreasing

Step-by-step explanation:

Step 1: Distribute

g(x) = 4 - (2x - 12)

g(x) = 4 - 2x + 12

Step 2: Combine like terms

g(x) = -2x + 16

Since the line is linear and has a negative slope, it will always decrease when you input either a positive or negative x value. The output <em>y </em>will go lower.

4 0
3 years ago
What is the value of x in this figure?
Arte-miy333 [17]

Answer:

x=48°

Step-by-step explanation:

We two lines cross over each other, making four angles, the angles opposite each other are equal. They're called vertically opposite angles.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
80 points ! Andrew charges $18 for each lawn he mows. Suppose he mows 17 lanes per month. How much money will andrew make per mo
levacccp [35]
Andrew will make $306 a month if he mows 17 lawns
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Add (12x+5) + (3x-7)
    13·2 answers
  • Find the difference: 7 7/8-3 1/4
    12·1 answer
  • Answer this question
    15·1 answer
  • A taco stand sells tacos for $3.25 each. The stand’s expenses for the day are $210. Define your variables and write an inequalit
    5·1 answer
  • Kendra has $32 and is planning to save $25 each week. She is saving to buy a new phone that costs $257.00. Write an equation to
    7·1 answer
  • NEED ANSWER IN FIVE MINUTES!!!!!!!!
    12·2 answers
  • A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • A support wire reaches from the top of a pole to a clamp on the ground. The pole is
    6·1 answer
  • 15v - 2v + 29 = 5v - 27
    12·1 answer
  • THE NICHOLS ARE BUYING A HOUSE SELLING FOR $245,000. THEY PAY A DOWN
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!