Answer: it cost a customer $7.25 to buy five tulips and $10.5 to buy six roses.
Step-by-step explanation:
Let x represent the cost of 1 tulip.
Let y represent the cost of 1 rose.
The price of each tulip is the same and the price of each roses the same. One customer bought seven tulips and nine roses for $25.90. This means that
7x + 9y = 25.9 - - - - - - - - - - - - - - 1
Another customer bought for four tulips and eight roses for $19.80. This means that
4x + 8y = 19.8- - - - - - - - - - - - - - - 2
Multiplying equation 1 by 4 and equation 2 by 7, it becomes
28x + 36y = 103.6
28x + 56y = 138.6
Subtracting, it becomes
- 20y = - 35
y = - 35/ - 20
y = 1.75
Substituting y = 1.75 into equation 2, it becomes
4x + 8 × 1.75 = 19.8
4x + 14 = 19.8
4x = 19.8 - 14 = 5.8
x = 5.8/4
x = 1.45
The cost of 5 tulips would be
1.45 × 5 = $7.25
The cost of 6 roses would be
1.75 × 6 = $10.5
Plus or minus 3. (The 1st answer)
x^2 means (-3*-3) which equals 9
x^2 means (3838) which also equals 9
6*9=54
Answer:
18 cups of dried split peas. 16 quarts of water. 6 cups of chopped onions. 8 cups chopped celery. 16 pounds ham shank.
Step-by-step explanation:
Since that is a recipe for 8 people and 8 is a factor of 32, we can multiply the ingredient amounts by 4 (4 x 8 is 32).
2 1/4 c x 8 = 18 c.
2 qt x 8 = 16 qt.
3/4 c x 8 = 6 c.
1 c x 8 = 8 c.
2 lb x 8 = 16 lb.
Answer:
AC = 6
Step-by-step explanation:
given ∠A = ∠C then triangle is isosceles with BC = AB, hence
3x - 8 = x + 4 ( subtract x from both sides )
2x - 8 = 4 ( add 8 to both sides )
2x = 12 ( divide both sides by 2 )
x = 6
⇒ AC = x = 6