1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
3 years ago
12

Line L has equation y = 4x - 7, and line M is parallel to line L and passes through the point (2, 15). Determine the equation of

line M.
Mathematics
1 answer:
yarga [219]3 years ago
5 0

Answer:

y=4x+7

Step-by-step explanation:

Line M is parallel to line L, so the equation for line M is y=4x+b

Plug in the coordinates of point (2,15), you get:

15=4*2+b

Solve that to get b=7

Therefore the equation of Line M is y=4x+7

You might be interested in
Given: ΔАВС, m∠ACB = 90°<br> CD ⊥ AB,<br> m∠ACD = 60°<br> BC = 6 cm.<br> Find: АD
umka21 [38]
Since bc = 6, that makes db = 3 and cd = 3rad3
cd (2) = ac. so ac = 6rad3
so to get ad, you square ac which = 108, square cd which = 3rad3 which equals 27. 108 - 27 = 81. the sqaure root of 81 is 9. ad = 9
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve by elimination:<br> 4x+9y=28<br> -4x-y=-28
nikdorinn [45]

Step-by-step explanation:

4x+9y=28

-4x-y=-28

8y=0

divide both side by 8

y=0

solve for X in equation 1

4(X)-9(0)=28

4x-0=28

4x =28

divide both side by 4

4x/4=28/4

X= 7

y=0,x=7

4 0
2 years ago
Suppose m &lt; ABC = 110. what is m &lt; DBC
laiz [17]
I believe the answer is   A. 40.
6 0
3 years ago
In Central City, Elm Street and Maple Street are parallel to one another. Oak Street crosses both Elm Street and Maple Street as
ycow [4]

a. true

b. false ( angles should equal 180 125+65=190)

c. true

d. true

e. true

5 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine if the equation 1/3×y represents a proportional relationship​
    14·1 answer
  • Put a check by all the factors of 20.
    13·1 answer
  • What is the length of BC?<br><br> ___units?
    11·1 answer
  • Sylvester plans to rent a car to tour the West Coast. The cost of the rental is $53 per day. The cost of the deposit is $99 for
    7·2 answers
  • Martin sent 3 emails on Wednesday 9 emails on Tuesday 27 emails on Friday 81 emails on Saturday 243 emails on Sunday. If the pat
    10·2 answers
  • Please help with this math question
    15·1 answer
  • Identify the initial amount a and the rate of growth r (as a percent) of the exponential function. Evaluate the function when t
    11·1 answer
  • The pairs of numbers below represent the price of different
    9·1 answer
  • Sam will place three of his eight model trucks on a shelf. In how many different orders can you please three model trucks on the
    14·1 answer
  • After surveying students in her homeroom, katie decided to use a number cube to predict the probability that a randomly chosen s
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!