Answer:
a. 6
b. 9
Step-by-step explanation:
a. The product modulo 7 can be found from the product of the individual numbers modulo 7:
(88·95·36·702) mod 7 = (88 mod 7)·(95 mod 7)·(36 mod 7)·(703 mod 7) mod 7
= (4·4·1·3) mod 7 = 48 mod 7 = 6
__
b. Powers of 4 mod 11 repeat with period 5:
4 mod 11 = 4
4^2 mod 11 = 5
4^3 mod 11 = 9
4^4 mod 11 = 3
4^5 mod 11 = 1
So, 4^83 mod 11 = 4^3 mod 11 = 9
Answer:
8.5
Step-by-step explanation:
Given the expression 12.75/1.5. The technique in solving the division expression is as shown
First we can write the decimals as fraction as shown;
12.75 = 1275/100
1.5 = 15/10
12.75/1.5 = (1275/100)÷(15/10)
12.75/1.5 = 1275/100×10/15
12.75/1.5 = 1275/10 × 1/15
12.75/1.5 = 1275/150
12.75/1.5 = 8.5
Hence the result of the division is 8.5
<span>The correct answer is
A. Space is saddle-curved </span>
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>