1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
3 years ago
14

George went to The Clothes Shack and bought 4 pairs of jeans for $30, 2 pairs of T-shirts for $15, and 3 pairs of shorts for $20

. Write an expression that can be used to find the total amount that George spent. How much did George spend?
Mathematics
1 answer:
pantera1 [17]3 years ago
5 0
120 for the 4 pair of jeans, 30 for the 2 pair of shirts, 60 for the 3 pairs of shorts. He had spent 210 on his clothes.
You might be interested in
At the afternoon matinee movie, 2 adult tickets and 4 child tickets cost $32, and 4 adult tickets and 3 child tickets cost $44.
Yuliya22 [10]

Answer:

2x + 4y = 32

4x + 3y = 44

Step-by-step explanation:

From the information supplied in the question, we can see that 2 adult tickets and 4 child tickets cost $32. This means we multiply the cost of an adult ticket by 2 and add it to the product of 4 child tickets and its price I.e y.

We can also see that to get a total cost of $44, 4 adult tickets and 3 child tickets were bought. Hence, we simply multiply the cost of an adult ticket by 4 and add it to the product of 3 child ticket and its price

8 0
3 years ago
Does anyone ply Pokémon go ?
hammer [34]

Answer: I used to, but it got boring

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the common ratio of the sequence. 3, 9, 27, 81, . . .
mrs_skeptik [129]
The answer to this question is D.
5 0
2 years ago
2/5 × 1/6 , but the answer as a fraction <br>11 points​
dusya [7]

Answer:

<u><em>1/15</em></u>

Step-by-step explanation:

2/5*1/6

Make the denominator the same

12/30*5/30

2/30

Simplify

<u><em>1/15</em></u>

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
8-(-4)+33÷(-3) what is the answer
mixas84 [53]

Answer:

Hiiiiiiiiiiiii

The answer is 1

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How are the expressions 1/4 of 12 and 12 divided by 4 related
    7·2 answers
  • I need help with this please ​
    9·1 answer
  • Suppose you have a bag of colored elastic bands and you choose one without looking. The probability the elastic band you choose
    13·1 answer
  • What is the measure of an arc intercepted by an inscribed angle whose measure is 88 degrees
    9·1 answer
  • What is 5 times 7 divided by 7
    5·2 answers
  • Question 1
    15·1 answer
  • Which numbers in the list are less than -0.94?
    14·1 answer
  • If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?
    12·1 answer
  • 6-4x=6x-8+2 <br>cual es la respuesta de esta ecuación ?​
    11·2 answers
  • The maintenance department at the main campus of a large state university receives daily requests to replace fluorescent light b
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!