1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
9

The Ribys spent 5625 for 4.5 acres of land Find the price per acre

Mathematics
2 answers:
nadezda [96]3 years ago
5 0
It's easy. What you need to do is divide the amount of money spent by the amount of acres bought. So it's $5,625 divided by 4.5 acres, which would look like $5,625/4.5, which equals $1,250 spent of each acre owned.
Margarita [4]3 years ago
4 0
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250. 
You might be interested in
The sum of two consecutive odd integers is -120. find the two integers
astra-53 [7]
The numbers are 59 and 61
8 0
3 years ago
George borrowed $300 from a family member. He told the family member he would pay $50 each month for 6 months to pay it all back
ohaa [14]
The answer is a because im smart
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 7 in:<br> a. 3.7<br> b. 12.07<br> c. 200.711
masya89 [10]
A. seven tents b. seven hundredths c. seven tents
6 0
3 years ago
A different children's party cost £225.50 How many children were at the party?​
Alecsey [184]
Hi, I think you forgot to write a part of the problem, could you write the rest in the comments please. I would be happy to help you
8 0
3 years ago
A brace for a shelf has the shape of a right triangle. Its hypotenuse is 16 inches long and the two legs are equal in length. Ho
Flura [38]
Using pythag a^2+b^2=16^2
16^2=256
and since a=b the equation is 2x^2=256
/ each side by 2
x^2=128
x=sq rt of 128=11.31 roughly
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the equation. −7 =h5
    12·1 answer
  • How to turn 6/3,5/3 &amp; 8/3 into whole fractions
    13·2 answers
  • Uncle Drew scored 28 ? 5 start fraction, 5, divided by, 6, end fraction minutes during a game of basketball. How many points did
    9·2 answers
  • Which of the following is the solution to the compound inequality below? 5/2+x_&gt;1/3 or x+2 &lt; -29/6 A.x_&gt;-2/3or x &lt;-2
    6·1 answer
  • 7
    11·1 answer
  • A story owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will she for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cos
    6·1 answer
  • PLEASE HELP !!!! ILL GIVE BRAINLIEST !!!
    13·2 answers
  • –4.36 − 1.6g + 7.4 = 0.3g + 6.46
    5·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST IF YOU ANSWER THIS CORRECTLY AND FULLY WORTH TONS OF POINTS a goat is kept on a 4 meter chain connected to
    7·2 answers
  • Which statement is true? Question 16 options: A) |–3| = 3 and |–4| = –4 B) |–3| = 3 and –|4| = 4 C) –|3| = 3 and |4| = 4 D) |–3|
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!