1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
3 years ago
13

I need help please??

Mathematics
1 answer:
Svet_ta [14]3 years ago
5 0

i think you answer would be b "omg all the b's xD"  I MIGHT BE WRONG THO and if i am in suuuper sorry :/

You might be interested in
Please help with this question. I would appreciate it!
Veronika [31]

Answer:

Mass of A = 5760 grams

Step-by-step explanation:

Surface area is given, so we can set-up a similarity equation to solve for k, proportionality constant. Here, we will relate both of them through k^2, because they are 2 dimensional (area). Thus

Surface Area of A = k^2 * Surface Area of B

28 = k^2 * 40.32

k^2 = 28/40.32

k^2 = 25/36

k = Sqrt (25/36)

k = 5/6

Now, we want to find mass (1 dimensional quantity), thus we can say:

Mass of A = k * Mass of B

Mass of A = (5/6) * (6912)

Mass of A = 5760 grams

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5) Find the LCM of 12 and 32​
katrin [286]

Answer:

96

Step-by-step explanation:

Find the prime factorization of 12

12 = 2 × 2 × 3

Find the prime factorization of 32

32 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2

Multiply each factor the greater number of times it occurs in steps i) or ii) above to find the LCM:

LCM = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3

LCM = 96

hope it helps ,pls mark me as brainliest

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for x in the diagram below.
kogti [31]

Answer:

x=75

Step-by-step explanation:

A triangle is 180° in total and the equation was (2x+30)° if you subtract 30 from 180 you get 150 if you divide that by 2 you get 75.

Answer: 2(75) + 30° =180°

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Molly and Tess like to shop at the mall. Molly has $280 in her bank account and spends $40 every trip
Kobotan [32]
8 times. $280 divided by 40
8 0
3 years ago
If you buy 12 pens for 22.20 dollars, how much does each pen cost?
jeyben [28]
 $ 1.85   you  divide  22.20 by 12 
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Verify the identity cot(x-pi/2)=-tan x
    7·1 answer
  • In this figure, sin(a) = 23
    5·1 answer
  • in a class, 60% of the students are girls. there are 19 girls in the class. how many students are there? how many boys are there
    9·1 answer
  • The shaded triangle is set inside a pentagon. What type of triangle is the shaded triangle?
    8·2 answers
  • 3√3 AS A WHOLE RADICAL
    10·1 answer
  • Nicole wants to buy a pair of jeans. The original cost of the jeans is $42.50 and he markup is 10 percent. How much will she hav
    8·1 answer
  • PLZ HELP I NEED BY 2:00 PM ATY LEAST!!! WILL GIVE BRAINLYIST<br> Find the value of in each case:
    11·2 answers
  • Answer ASAP
    7·1 answer
  • What's the answer plz help!!!
    9·1 answer
  • A particular fruit's weights are normally distributed, with a mean of 406 grams and a standard deviation of 27 grams.The heavies
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!