1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
2 years ago
10

HDTV screens usually have a width-to -height ratio of 16:9. Which screen dimensions are in the same proportion?

Mathematics
1 answer:
love history [14]2 years ago
7 0

Answer:

4 feet by 3 feet

Step-by-step explanation:

I think your question is missed of key information, allow me to add in and hope it will fit the original one.  

Please have a look at the attached photo.  

My answer:

width-to -height ratio of 16:9

Let analyse all possible answers:

  • 4 feet by 3 feet

16 divided by 4 is the same as 9 divided by 3 => it is true

  • 28 inches by 21 inches

16 divided by 28 is different as 9 divided by 21 => it is wrong

  • 48 centimeters by 27 centimeters

16 divided by 48 is different as 9 divided by 27 => it is wrong

  • 26 inches by 19 inches

16 divided by 26 is different as 9 divided by 219=> it is wrong

We choose A.

Hope it will find you well.

You might be interested in
PLEASE HELP!! I’LL MAKE YOU BRAINIEST!
Leokris [45]

Answer:

1. Markup: $2.70, Retail: $20.70

2. Markup: $9.45, Retail: $31.95

3. Markup: $25.31, Retail: $59.00

4. Markup: $24.75, Retail: $99.74

5. Markup: $48.60, Retail: $97.20

6. Markup: $231.25, Retail: $416.25

Step-by-step explanation:

To get the markup price of an item, multiply it by the markup percentage as a decimal. To get the decimal of a percentage, divide the number by 100. For example, 15% would be 0.15. And then to find how much the item has been marked up by, multiply the current price by the decimal.

$18 * 0.15 = $2.70

So $2.70 is the markup. To find the retail price, you need to add the markup price to the current price given.

$18 + $2.70 = $20.70

So your retail price is $20.70. Repeat these steps for each question to get the answers above.

Hope this helps.

7 0
2 years ago
The amount, A, in milligrams, of radioactive material remaining in a container can be modeled by the exponential function A(t) =
lisov135 [29]

Answer: 4 years


Step-by-step explanation:

A(0) has to be amount at start. Assume that's 5mg

Then A(t) = 5×(0.5)^(0.25t) = 5×2^(-t/4),

(also known as 5 exp(-λ t) with λ = ln(2)/4, incidentally).


We need to such that A(t) = 2.5mg, or 2^(-t/4) is 1/2, which happens when -t/4 is -1, or t is 4.



4 0
3 years ago
A cylinder has a height of 18 millimeters and a radius of 18 millimeters. What is its volume? Use ​ ≈ 3.14 and round your answer
solong [7]

Answer:

Volume = 18312.48

Step-by-step explanation:

Given

Height (h) = 18mm

Radius (r) = 18mm

Required

Determine the volume

The volume of a cylinder is calculated as thus:

Volume = \pi r^2h

Substitute values for r and h

Volume = 3.14 * 18^2 * 18

Volume = 18312.48

<em>Hence, the volume of the cylinder is 18312.48mm³</em>

8 0
3 years ago
When a person purchases stock in a company, he is in reality loaning money to the company. True False
Alik [6]

I think it is False

God Bless

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 1 options:
OLEGan [10]

Answer:

4000 m^{3}

Step-by-step explanation:

V = 1/3(Bh)  where B is the area of the base and h is the height of the pyramid

B = 20(20) = 400      h = 30

V = 1/3(400)(30) = 4000 m^{3}

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 4. Find x if PQ = RS,<br> PQ = 9x - 7, and RS = 29.
    6·1 answer
  • A seven digit telephone number is of the form ABC-DEFG. In one particular state, the
    12·1 answer
  • A pitcher could hold two-twelfths of a gallon of water.If Roger filled up nine pitches,how much water would he have?
    5·2 answers
  • Jack baked 38 biscuits. he can store them in boxes of 10 or as single biscuits. what are all of the different way Jack and store
    8·1 answer
  • Someone help me really quick
    14·1 answer
  • If the first term of AP is 4 and the sum of first five term is equal to one-fourth of the sum of the next five term, then find t
    15·1 answer
  • 2x + 10 + 3x = 7x + 12
    12·2 answers
  • help please~!!! how many solutions does the equation 4y − 4y − 12 = 14 − 2 have? thanks! &lt;3 first question will be marked as
    5·1 answer
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • William just got hired for a new job and will make \$78,000$78,000 in his first year. William was told that he can expect to get
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!