Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer:
Determine whether a relation represents a function.
Find function values.
Determine whether a function is one-to-one.
Use the vertical line test to identify functions.
Graph the functions in the library of functions.
Step-by-step explanation:
Answer:
first blank is "rhombus"
second blank is "rectangle"
third blank is "are congruent"
Step-by-step explanation:
Mrs.Lombardo.<span>if you do the math out, 4/5 and 2/3 give you an LCD (Least Common Denominator) of 15, so this means 4/5 = 12/15, and 2/3 = 10/15. 4/5 is greater than 2/3. </span>