1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
6

Determine the period of this function a. 6p c. 1 b. 4p d. -1

Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]3 years ago
5 0

Answer:

4pie

Step-by-step explanation:

period = time/number of oscillation

time=4pie

number of oscillation = 1

then

period = 4p/1= 4p

You might be interested in
Y = 2 cm x = 75 grams
Nookie1986 [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Plz answer the following equation. Plz answer all the questions... !!! 20 pts !! With explanations of each and plz can you make
Nonamiya [84]

Answer:

add the negative to the 0 that is left alone at the end then carry the x2 over to the side bringing it down with the x and cancel them taking away the 2. the answer is -1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bella brought candy to give
Len [333]
She brought 48 pieces. The equation is x/12=4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x. 0.2x – 1.8 5 = 4.2​
spin [16.1K]

Answer:

<h2>x = 114</h2>

Step-by-step explanation:

0.2x – 1.8/5 = 4.2​

0.2x - 1.8 = 4.2 (5)

x =<u> 21 + 1.8 </u>

        0.2

x = 22.8 / 0.2

x = 114

4 0
3 years ago
11/7 in a mixed fraction
Mama L [17]
7 goes into 11 one time, which leaves you with 1 4/7.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kabul’s bookshop marks up all books by 40 percent of their cost. The overhead rate is 16 percent of the selling price. What is t
    15·1 answer
  • It takes 36 minutes for 7 people to paint 4 walls. How long does it take 9 people to paint 7 walls?
    8·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • Determine whether the function is linear or quadratic. Identify the quadratic, linear, and constant terms. y=(x-1)(4x+2)-4x^2
    8·1 answer
  • A survey of all beings on the planet mimstoon found that 10 beings preferred lirt juice to all other juices If 25 beings are sur
    8·1 answer
  • Given triangle GHJ, the measure of angle G equals 110°, the measure of angle J equals 40°, and the measure of angle H equals 30°
    15·2 answers
  • If the ages in a classroom were 11, 12, 12, 13, 13, 14 - what would the median age be if you added someone that was 10 years old
    7·1 answer
  • This dot plot is not symmetric, and the data set has two
    7·2 answers
  • A large rectangular room needs to be carpeted and has dimensions 18.75 ft by 28 ft.
    5·1 answer
  • 5. Refer to the figure shown. Determine the measure of
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!