1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
2 years ago
6

Doon Company incurred the following costs while producing 610 ​units: direct​ materials, $ 7 per​ unit; direct​ labor, $ 26 per​

unit; variable manufacturing​ overhead, $ 18 per​ unit; total fixed manufacturing overhead​ costs, $ 15 comma 250​; variable selling and administrative​ costs, $ 4 per​ unit; total fixed selling and administrative​ costs, $ 9 comma 150. There are no beginning inventories. What is the unit product cost using variable​ costing?
A. $ 55 per unit
B. $ 51 per unit
C. $ 76 per unit
D. $ 95 per unit
Business
1 answer:
aleksklad [387]2 years ago
3 0

Answer:

B. $ 51 per unit

Explanation:

The computation of the unit product cost using variable​ costing is shown below:

= Direct material per unit + direct labor per unit + variable manufacturing​ overhead per unit

= $7 units + $26 + $18

= $51 per unit

It recognizes only variable cost like - direct material, direct labor, and variable manufacturing cost. Hence, all other information is ignored

You might be interested in
Co
AURORKA [14]

Answer:Introduction

Explanation:

5 0
2 years ago
The accounting principle that requires that the cost flow assumption be consistent with the physical movement of goods is:a. cal
grigory [225]

Answer: C nonexistent; that is, there is no such accounting requirement.

Explanation: there is no accounting

assumption that requires that the cost flow be consistent with the physical movement of goods.

Instead, the movement of money (real or virtual) is tracked using a cash flow statement; income and profit matches revenues to the timing of when products/services are delivered—a company’s net income can actually be materially different from its cash flow.

4 0
3 years ago
Alexandria's Dance Studio is currently an all-equity firm with earnings before interest and taxes of $338,000 and a cost of equi
andreyandreev [35.5K]

Answer:

$1,306,986

Explanation:

Calculation to determine What is the levered value of the equity

First step is to calculate the VL

VL = {[$338,000 × (1 - .34)] / .142} + (.34 × $400,000)

VL= $1,706,986

Now let calculate the levered value of the equity (VE)

VE = $1,706,986 - $400,000

VE = $1,306,986

Therefore the levered value of the equity is $1,306,986

8 0
2 years ago
It is the custom for paper mills located alongside the Layzee River to discharge waste products into the river. As a result, ope
Paul [167]

Answer:

The supply of the output from the hydroelectric power plants to decrease

Explanation:

As mentioned in the problem statement now an extra task is added to the process of electricity production. This will slow down the output rate of electricity and hence it can be safely concluded that the supply of electricity will decrease.

8 0
3 years ago
The two categories of cost comprising conversion costs are
bekas [8.4K]

Answer:

Explanation:

Direct labor and factory overhead

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The large business shown in the Snapshot above has 127 employees, 19 of whom are managers or supervisors; its reduced productivi
    10·1 answer
  • ∆DEF, FE=5 and angle D=43
    14·1 answer
  • The labor-force participation rate tells us the fraction of the population that has chosen to participate in the labor market.
    6·1 answer
  • Becka borrowed $420 from her cousin at the rate of 8% per year. If the inflation rate was 2.5% that year, what is her cousin's a
    15·1 answer
  • HELP ASAP!
    14·1 answer
  • Uniform Supply accepted a $10,200, 90-day, 8% note from Tracy Janitorial on October 17. What entry should Uniform Supply make on
    9·1 answer
  • When experts and journalists spend so much time talking about the limitations of education, they almost certainly are discouragi
    11·2 answers
  • manufacturing costs for August when production was 1,000 units appear below: Direct material $12 per unit Direct labor $7,500 Va
    14·1 answer
  • What is the difference between the performance of luxury car and normal cars?
    9·2 answers
  • what is the producer surplus if there is a $5 per unit transaction cost? (do not include the dollar sign $ in your answer)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!