1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
3 years ago
11

Which country had control of Mali?ItalyGreat BritainSpainFrance

Mathematics
1 answer:
KatRina [158]3 years ago
6 0

Answer:

400

Step-by-step explanation:

if the train travel in 150miles in 3hr then\

150/3=50miles a hr

50 x 8 = 400 miles

You might be interested in
Rewrite the equation 4x - 5y = 20 into slope-intercept form and graph it. ​
natta225 [31]
Y= 4 - 4/5x all you have to do is make it go up 4 from 0 and either go down 4 and go right 5 or up 4 and to the left 5... hope this helped!
6 0
3 years ago
How do you simplify 55/20
nasty-shy [4]
Find the greatest common factor. For this it would be 11/4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Daniel worked for 2 1/3 hours and earned $18.20.
andriy [413]
He gets 7.80 an hour so you multiply 7.8 by 5.25 hours
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(69 POINTS!!!)
marshall27 [118]

Answer:

3 (x^6 y^4)^(1/3)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ruby conducted a survey and found that 5/6 of her classmates have a pet and 2/3 of them are dogs what fraction of her classmates
lina2011 [118]
This is how I would solve it, I would act as if there were 36 people in the class.
36÷6=6×5=30
30÷3=10×2=20
20/36=10/18=5/9
You could also try another number such as 24;
24×(5÷6)=20
20×(2/3)=13.3(3 repeating)
13.333/24=5/9
5/9 people have dogs.
Tell me if this helps.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Substitution Method <br> y=x-4<br> y=4x-10
    10·1 answer
  • The unit rate for $18 for 24 pounds
    10·1 answer
  • Hey can you please help me posted picture of question
    11·1 answer
  • How many inches are in 1 meter of ribbon
    7·2 answers
  • Find the like terms in the Algebraic Expression ( 2x +5x+10y+7)
    13·1 answer
  • Use the drawing tool(s) to form the correct answers on the provided graph. In the given equation, y is a function of x. Graph th
    12·1 answer
  • There are 16 ounces in 1 pound. Juan is mailing a package that weighs 10 pounds. He wants to know the weight of the package in o
    5·2 answers
  • Johnny wants to buy carpet to cover his whole living room, except for the tiled floor. The tiled floor is 7 1 2 ft by 3 1 4 ft.
    11·1 answer
  • 3 liters of water are shared equally by 5 people how much water does each person get?
    7·2 answers
  • Fiona wrote the predicted and residual values for a data set using the line of best fit y=3. 71x-8. 85. Which statements are tru
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!