1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OleMash [197]
3 years ago
7

Martha is putting a wallpaper border along the top of four walls in her bedroom. The room is rectangle that measures 12 ft. by 1

0ft. ONe package of wallpaper border is 9 ft long. How many packages does she need? NEED ANSWER ASAP
Mathematics
1 answer:
4vir4ik [10]3 years ago
6 0
She will need 14 feet of wallpapers
You might be interested in
A cab company charges a $3 boarding rate in addition to its meter which is $2 for every mile. What is the equation?
STALIN [3.7K]
3+2(x) x is for miles
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
in the 1980s, an average mortgage range was around 18.75%. how much less per month would a $125,000 30 year mortgage be today if
tino4ka555 [31]

Answer:

  $1289.48

Step-by-step explanation:

A financial calculator tells you the payment with the higher interest rate is $1960.51, and that with the lower interest rate is $671.03. The difference in payment amounts is ...

  $1960.51 -671.03 = $1289.48

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
David's phone bill each month is $30. He is also charged $0.10 per GB of data he uses. If his phone bill in July was $42, how ma
Aleonysh [2.5K]

Answer:

120

Step-by-step explanation:

Okay so the equation would be like this
30 + 0.10g = P

g = GB of data used

P = Total Price

Let's work this out now!

So. If his total bill was $42 lets subtract the 30 that comes out every month automatically, now we are just left with 12, if each GB costs 0.10 then all you would do to find out how many GB he used is do 12/0.10 (which is really just 12*10) which will get you 120

Meaning that he used 120 GB

(That's a lot!)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Matthew and karen are shopping for vegtables to make soup. Karen buys 1 onion soup and 2 carrots. Her total cost is $ 1.30. Matt
Pachacha [2.7K]
What do you need to find the answer of?
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
olivia purchases gifts for her mom and grandma for mother's day. The first is a pair of sunglasses for $16.35 and the second is
PolarNik [594]
$23.40

Since we know how much Olivia spent total, and we know how much she spent on the sunglasses, we just subtract 16.35 from 39.74, and the final answer is 23.40
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • stan and Lisa visit the county fair. if they wait in line for 15 minutes to ride each attraction, how many attractions can they
    5·2 answers
  • According to astronomers, what is a "light year" answer key
    6·1 answer
  • Two functions are graphed on the coordinate plane.
    11·1 answer
  • Kate has 50 quarters and dimes. she has a total of $9.80. how many dimes that she have?
    11·1 answer
  • Like this is this correct or wrong
    14·2 answers
  • Which of the following exponential functions goes through the points (1, 12) and (236)
    11·2 answers
  • Can you guys solve this please step by step thank you so much x + 18 = 2x + 9
    15·2 answers
  • Hi can someone please send me answers?
    14·2 answers
  • Which expression represents "the sum of 5 and b divided by two
    14·1 answer
  • Evaluate (2 minus 5 i) (p + q) (i) when p = 2 and q = 5 i.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!