1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
3 years ago
15

Kirk's family drove 36 miles in 50 minutes, which was 48% of the distance to his grandmother's house. What was the total distanc

e in miles to Kirk's grandmother's house? 17.28 miles 24 miles 48 miles 75 miles
Mathematics
2 answers:
Makovka662 [10]3 years ago
4 0

Answer:

Option D is correct.

75 miles is the total distance in miles to Kirk's grandmother's house

Step-by-step explanation:

Let x represents the total distance in miles to Kirk's grandmother's house.

As per the statement:

Kirk's family drove 36 miles in 50 minutes, which was 48% of the distance to his grandmother's house

⇒ Distance Kirk's family drove = 36 miles.

then;

36 = 48% of x

36 = \frac{48}{100}x

Multiply both sides by 100 we get;

3600 = 48x

Divide both sides by 48 we have;

75 miles = x

Therefore, the total distance in miles to Kirk's grandmother's house is 75 miles

miskamm [114]3 years ago
4 0

Answer:

260

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Nicolas has $650 to deposit into two different savings accounts. • Nicolas will deposit $400 into Account I, which earns 3.5% an
Alinara [238K]
C) $694.25

Why?
Because you want to times the interest by 2 (1 is for one year but u want to find the amount after two years) then you multiply the amount given to each bank separately so:

400*0.07 (7% which is 7/100) = 28
250*0.065 (6.5% which is 65/1000) = 16.25

Then u add the interests together:
28+16.25 = 44.25

Finally you add that to the amount you started with:
$650+$44.25= $694.25
5 0
3 years ago
The container sells for 18.95. What is the unit rate in dollars per pack?
RoseWind [281]

Answer:

$ 0.21 per pack

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
in a election about 500,000 people voted in all. what could be the exact number of people who voted in the election?
Varvara68 [4.7K]
450000 or 549000/550000
5 0
3 years ago
Mandy buys 5 packs of organic milk for the neighborhood store is priced at $3.96 how much does Mandee's spend and all of his pur
lana [24]

Answer:

$19.80

Step-by-step explanation:

3.96 is the price so if you multiply it by 5 you get your answer.


the rest of the question doesnt make much sense so hope this helped?

6 0
3 years ago
Solve using the order of operations: 6.3 7 squared x 3.1
SVETLANKA909090 [29]
6.37² x 3.1

First is Exponents (6.37²):

40.6 x 3.1

Then, Multiplication:

40.6 x 3.1 = 125.9.

To remember the order of operations, the term PEMDAS can be used. (Parentheses, Exponents, Multiplication, Division, Addition, Subtraction.)
You do the equation in the order of the letters.

Example:

(5-2)5 + 2² / 6 -1 = ?

First, Parentheses:

(3)5 + 2² / 6 - 1

Then, Exponents:

(3)5 + 4 / 6 - 1

Then, Multiplication:

15 + 4 / 6 - 1

Then, Division:

15 + 0.7 - 1

Then, Addition:

15.7 - 1 

Then, Subtraction:

14.7

So that means, (5-2)5 + 2² / 6 -1 = 14.7
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Joshua took a total of 12 "i-Ready" quizzes over the course of 2 weeks. How many weeks of school will Joshua have to attend this
    15·1 answer
  • What is the measure of ∠T, rounded to the nearest degree?
    5·2 answers
  • What is 241,639 rounded to the nearest thousand?
    13·1 answer
  • an Elephant at the zoo Lost 24 pounds over 6 months. The elephant lost the same amount of weight each month. Write a integer tha
    15·2 answers
  • The ratio of the measures of two complementary angles is 7:8 what is the measurement of the smaller angle?
    5·2 answers
  • What is the expression for seven is less than m
    8·2 answers
  • The height of a cone is twice the radius of its base.
    10·1 answer
  • Use the image below, answer the following questions. Be sure to answer all 3 questions in order.
    11·1 answer
  • (sint-cost)²=1-sin(2t)
    5·1 answer
  • 14.7 ml and a mass of 22.8 g
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!