1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
4 years ago
13

Ivan packed 56 apples and 72 pears into boxes. he packed both apples and pears into each box. he put the same number of apples i

nto every box and the same number of pears into every box. he sold each box for $19.95. what is the greatest amount of money ivan could earn selling all the boxes of fruit?
Mathematics
1 answer:
Gekata [30.6K]4 years ago
3 0
To find how much money Ivan can earn selling fruit you will find what the greatest number of boxes of fruit he can make by finding the greatest common factor of 56 and 72.

Do the by listing the factors of each and find the greatest way they can divide.

56 - 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 56
72 - 1, 2, 3,4, 6,8, 9,12, 18,36,72

8 is the biggest way to divide them, so

8 x $19.95 = $159.60

Ivan can earn $159.60.
You might be interested in
I NEED HELP PLEASE HELP ME
alex41 [277]

Answer:

Length should be 15 cm and width should be 5 cm

Step-by-step explanation:

5 * 3 = 15

15+15+5+5=40

:)

6 0
3 years ago
Math problem (easy) <br> ………………………………………
yawa3891 [41]

Answer:

7/24

Step-by-step explanation:

Hope this helps

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help remembering how to solve f(x)=5x2
nata0808 [166]
F(x)=5*2
the f(x) stands for a normal X like any other algebraic equation. so all it is, is 5 times 2, which is 10.
so,
f(x)=5*2
f(x)=10<span />
3 0
3 years ago
Mr.jones is planning to plant grass and place a fence in a small area for his dog the rectangular dimensions are 12 x15 feet the
cestrela7 [59]

Answer:


Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The radius of a circle is 4 centimeters. What is the circle's area?
    9·1 answer
  • What is the whole number equal to 18/3
    8·2 answers
  • a recipe calls for 1 and 3/4 cups of flour. How many cups will you need if you are preparing 3 batches of the recipe?
    15·2 answers
  • What is the equation of a line that is perpendicular to y=3x-2 and passes through the point (6 8) ?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP I GIVE THANKS
    9·1 answer
  • Factor: 2a^2-ab-6b^2
    7·1 answer
  • What is the interquartile range of this data set? 10, 11, 12, 15, 17, 19, 22, 24, 29, 33, 38
    6·1 answer
  • Question 11 (5 points)<br> Solve 5x + 4y = 9 for y.
    14·1 answer
  • Larry saves 15% of his annual salary for retirement. This year his salary was $2000 more than last year and he saved $3300. What
    10·1 answer
  • Graph the system below and write its solution<br><br>(2x+y=-4<br>(y=-1/2x+2​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!