1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bagirrra123 [75]
3 years ago
14

How to Describe how you would use a yard stick to measure a rug??????????????

Mathematics
1 answer:
Marrrta [24]3 years ago
6 0
You will lay the yardsrick down flat & see how many inches the rug is, if needed , do it multiple times and add inches together.
You might be interested in
A food production company is choosing between two suppliers of grain. Supplier A sells grain for $5.25 per bushel plus a
Vlad [161]

Answer:

Supplier B would cost $625 more than supplier A.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
There are 4 boys and 2 girls from the seventh grade and 3 boys and 5 girls from the eighth grade in the math club. The math club
inna [77]

Answer:

5/24 or 20.8%

Step-by-step explanation:

 

Probability that the 7th grader is a boy = number of boys/(total kids) = 4/(4+4) = 1/2

 

Probability that the 8th grader is a boy = 5/(5+7) = 5/12

 

Probability that both are boys = 1/2*(5/12) = 5/24 or 20.8%

7 0
3 years ago
Kim rolls a six-sided number cube labeled from 1 to 6.
makvit [3.9K]
The answer is A) 2/3
5 0
3 years ago
What is the degree measure of an arc 4 pi feet long in a circle radius of a 10 foot radius
otez555 [7]
Circumference = 2 pi r = 20 pi
  corresponding to 360 degrees

so an arc of 4pi feet will have a degree measure of 5pi / 20pi  * 360 =  1/4 * 360 =  90 degrees
5 0
3 years ago
Select the digit in the thousands place for 689,234​
alexira [117]

Answer:

the answer to thus question is 9

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Describe a pattern you notice when adding the sums of fractions with even denominators as opposed to those with odd denominators
    6·2 answers
  • How many feet are 10 yards?
    13·2 answers
  • Which graph represents the function <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=g%28x%29%20%3D%20%20%20%5Csqrt%7Bx%20-%201%7D%20%20%2B
    5·1 answer
  • Can someone help me with this question
    13·1 answer
  • Mrs. Miner bought a 25 ounce smoothies that has 450
    8·2 answers
  • What is the perimeter of the figure?<br> 10 in<br> 19 in<br> 11 in<br> 17 in
    7·2 answers
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • cuanto dinero se debe invertir a un interes de 14% compuesto continuamente para tener $500,000 en 35 años?
    14·1 answer
  • Can someone help me please:)
    12·1 answer
  • Use a fraction or mixed number to represent the time on a number line. Let 0 represent noon.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!