Answer: $1.28 = cost of 8 oranges
Step-by-step explanation:
$1.60 / 10 = cost of 1 orange
$0.16 = cost of 1 orange
$0.16 (8) = cost of 8 oranges
$1.28 = cost of 8 oranges
The total length of the rope = 32 ft
It is cut into two sections, say x and y
But one section is seven times the other, say y=7x (shorter section being x)
Solving for x
x+y =32
x+7x = 32
8x=32
x=32/8 = 4 ft.
Therefore, the shorter piece is 4 ft long.
90÷5=18 which means she makes $18 every hour.
Answer= $18
I don’t know I’m doing something like that and I need help
Hey, Can i get the table?