1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
3 years ago
15

3√10 x 2√15 = i need the steps too please it’s for algebra 2.

Mathematics
1 answer:
irina [24]3 years ago
5 0

Answer:

30√6

Step-by-step explanation:

3√10 ×2√15= 6√150=30✓6

You might be interested in
How do you solve these problems?
Rzqust [24]
A)

\bf log_4(x)=3\\\\
-----------------------------\\\\
log_{{  a}}{{  a}}^x\implies x\qquad \qquad 
\boxed{{{  a}}^{log_{{  a}}x}=x}\impliedby 
\begin{array}{llll}
\textit{we'll use this}\\
\textit{cancellation rule}
\end{array}\\\\
-----------------------------\\\\
4^{\cfrac{}{}log_4(x)}=4^3\implies x=4^3

b)

\bf 3^{2y}=81\qquad 
\begin{cases}
81=3\cdot 3\cdot 3\cdot 3\\
\qquad 3^4
\end{cases}\implies 3^{2y}=3^4\impliedby 
\begin{array}{llll}
\textit{same base}\\
exponents\\
must\ be\\
the\ same
\end{array}
\\\\\\
2y=4\implies y=\cfrac{4}{2}\implies y=2
6 0
3 years ago
1. a. Write the six trigonometric ratios for the given angle with<br> measure 0
trasher [3.6K]

Answer:

Sin 5/13

Cos 12/13

Tan 5/12

Csc 13/5

Sec 13/12

Cot 12/5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce
Igoryamba

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
My mommy is being mean<br> :(
GREYUIT [131]

Lol why do u think that?

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer <br> simplify 2(5x+3)-2(2x-3)
Pavel [41]

Answer:Use this PEMDAS to solve

Step-by-step explanation:

Parethiesis,Exponent,Multiplication,Division,Addition,and Subtraction.

ALWAYS DO P FIRST!!!!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of x. 2(x-3)-17=13-3(x+2)
    15·2 answers
  • When moving units to the right on a graph, it's it my right or the graph's right?
    11·1 answer
  • .
    7·2 answers
  • Help! Due tomorrow
    7·1 answer
  • 5x - 2.5 + 6x - 3 = _(2x - 1)
    9·1 answer
  • Solve for x 8/14=x/37
    15·1 answer
  • I WILL THANK YOU THE QUESTION IS THE PHOTO! Pls answer ASAP!!!!!
    11·2 answers
  • The plot shown below displays the number of books
    14·1 answer
  • A package of breakfast bars has 12 breakfast bars in it. The total weight of the breakfast bars in the package is
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP<br> NOT HARD
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!