1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julia-pushkina [17]
3 years ago
13

to maintain her income susan must work 50 hours each week susan works 7 hrs on monday tuesday and wednesday and 8 hrs on thursda

y if the variable t stands for the number of hrs over the rest of the week susan will have to work to meet her goal her goal which of the following choices is the most reasonable value for t A. 20hrs B. 8hrs C. 50hrs D. 35hrs​
Mathematics
1 answer:
Rasek [7]3 years ago
3 0

The answer is D, 35 hours. 8+5=15. And then 35 + 15 is 50!

You might be interested in
Starbucks opened two new locations. Location A costed $800 to open but makes $100 a month. Location B costed $1200 to open but m
zzz [600]

Answer:

I think it is A that will take longer but im not 100 percent sure

Step-by-step explanation:

First write an equation:

Location A-   800+100x

Location B-  1200+200x

Then you need to plug numbers in for x

3 0
3 years ago
A worker has four different job offers, each with a contract for seven years. Assuming the job descriptions are identical, which
Rainbow [258]

Answer:

The answer is C

Step-by-step explanation:

I took the test

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are offered two different sales jobs. The first company offers a straight commission of 6% of the sales. The second company
tankabanditka [31]

The straight commission offer must be at least as good as the straight commission offer, which requires sales of $12,000 in a week.

<h3>What is Straight Commission?</h3>

Straight Commission: Straight commission can also be referred to as commission-only because it is the only pay an employee receives. There is no base salary or hourly wage included in this pay structure. All compensation is based on an agreed-upon percentage of sales.

Get the complete straight commission offer as the first step.

The straight total commission can be expressed as follows:

A=R x T

A = straight total commission

R=commission rate

T=total sales

In our example,

A=0.06t=0.06 t is replaced by

R=6%=6/100=0.06

T=t in equation 1.

in the 2nd step, the second offer's total value

The total sum of the second offer can be expressed as follows:

A=F+(RT)

A=the amount of income the second company offers

F=weekly fixed wage

R = commission percentage

T = total sales

F in our instance equals $240 weekly.

in the 3rd step

R=4%=4/100=0.04

T=t is replacing A=240+(0.04t)=0.04 t+240 is in equation 2

now equate equations 1 and 2

0.06 t=0.04 t+240

(0.06 t-0.04 t)=240

0.02 t=240

t=240/0.02=12,000

The straight commission offer must be at least as good as the straight commission offer, which requires sales of $12,000 in a week.

To learn more about Straight commission visit:

brainly.com/question/8535450

#SPJ4

6 0
1 year ago
Find the missing side lengths
diamong [38]

Answer:

90

Step-by-step explanation: A right triangle will always add up to 180 seeing that the other two add up to 90 the last side is 90

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which shows the proper use of the distributive property
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

-2 (6x - y) = -12x + 2y

Step-by-step explanation:

By using the distributive property, you start by multiplying -2 and 6x which gets you -12x. You then multiply -2 and -y (in other words -y = -1y) so, -2* -y would get you 2 as a negative multiplied by a negative is a positive. So, adding them together would get your final answer: -2 (6x - y) = -12x + 2y

5 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLEASE!
    12·1 answer
  • A container shaped as a rectangular prism can hold 756 wooden cube blocks with edge lengths of 1/3 ft
    10·1 answer
  • Someone plz help to become brainliest and get points !! :) plz answer truthfully
    13·1 answer
  • A school newspaper reporter decides to randomly survey 15 students to see if they will attend Tet festivities this year. Based o
    13·1 answer
  • Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
    11·2 answers
  • PLEASE HELP I HAVE 3 MINUTES TO TURN THISS IN HELPPPP!!!!! You bought 10 Frisbees for $11.90. What was the cost per Frisbee?
    9·2 answers
  • I NEED HELP ASAP ...
    13·1 answer
  • HELP!!! which one is it?<br> a b <br> c d
    6·1 answer
  • Two angles are complementary. The first angle is 2x degrees. The second angle is (3x +5) degrees. Determine the measure of each
    6·1 answer
  • The height of an arrow is shot upward at an initial velocity of 40 meters per second can be modeled by h=40t-5t^2 where h is the
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!