1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paha777 [63]
3 years ago
11

Sonya paid $2.75 per pound for fresh fish last week. This week, she paid a total of $1.20 more when she purchased 3 pounds of fi

sh. What is the price per pound this week, in dollars per pound?
Mathematics
1 answer:
telo118 [61]3 years ago
3 0

The price of fish this week is $3.15 per pound

Step-by-step explanation:

We have to find the total price of 3 pound fish for last week

So,

Price of fish per pound = $2.75

Price of 3 pound fish = 2.75 * 3 = $8.25

As she made $1.20 more in total for 3 pound fish this week

Price of 3 pound fish this week = 8.25+1.20 = $9.45

$9.45 is the total price for 3 pound fish this week.

So,

Price per pound this week will be:

=\frac{9.45}{3}\\=3.15

Hence,

The price of fish this week is $3.15 per pound

Keywords: Measurements, Unit price

Learn more about unit price at:

  • brainly.com/question/13063819
  • brainly.com/question/13219835

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Simplify the expression. 6nx+7p-14p+2nx-6x
Artist 52 [7]
The simplified version would be 8nx - 7p - 6x 
5 0
2 years ago
I need he,p i have to finish this by 12:30!!
nirvana33 [79]

Answer:

a and c

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the ratio for 4, 8, 12, 14 (r)
olasank [31]

answer for this question is 2 is to 4 is to6 is to 7

7 0
2 years ago
What is 1 and 1/4 minus 5/12
SSSSS [86.1K]
One and one-fourth equals to 5 over 4
5/4 times 3/3 equals to 15/12
subtract 5/12 from 15/12
the answer is 10/12
simplest form is 5/6
hope it helped
hit the brainiest button!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of 4 pounds of bananas is $3.52. What is the constant of proportionality that relates the cost of dollars, y, to the nu
Sladkaya [172]
.88
3.52 divided by 4
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help with #12 ASAP. What is the equation of a line that is perpendicular to the line y= -1/2x+7 and passes through the poin
    13·1 answer
  • Which answer choice correctly represents the quotient of 4,232: 21?
    8·1 answer
  • What is the zeros of function of f(x)=2x+2​
    8·1 answer
  • I need help por favor gracias
    5·2 answers
  • Part 1: Writing Expressions
    14·1 answer
  • Solve for x. x3=−1000
    12·2 answers
  • Please help me with this
    14·2 answers
  • Fill in the blanks with numbers that correctly complete the statement.
    10·1 answer
  • A 13-foot ladder leans against the side of a house with its base 3 feet from the house. Use the Pythagorean Theorem to approxima
    10·1 answer
  • Mark cycles from home to school at a speed of 16 kilometers per hour. He cycles back on the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!