1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paha777 [63]
4 years ago
11

Sonya paid $2.75 per pound for fresh fish last week. This week, she paid a total of $1.20 more when she purchased 3 pounds of fi

sh. What is the price per pound this week, in dollars per pound?
Mathematics
1 answer:
telo118 [61]4 years ago
3 0

The price of fish this week is $3.15 per pound

Step-by-step explanation:

We have to find the total price of 3 pound fish for last week

So,

Price of fish per pound = $2.75

Price of 3 pound fish = 2.75 * 3 = $8.25

As she made $1.20 more in total for 3 pound fish this week

Price of 3 pound fish this week = 8.25+1.20 = $9.45

$9.45 is the total price for 3 pound fish this week.

So,

Price per pound this week will be:

=\frac{9.45}{3}\\=3.15

Hence,

The price of fish this week is $3.15 per pound

Keywords: Measurements, Unit price

Learn more about unit price at:

  • brainly.com/question/13063819
  • brainly.com/question/13219835

#LearnwithBrainly

You might be interested in
The Commutative Property states that the order of terms in an expression does not affect the outcome. Which of the following ope
tigry1 [53]
I think the answer is B
4 0
3 years ago
I CAN HEELP WITH SPANISH STUFF PLEASE HELP MEEE
Marizza181 [45]

Answer:

i believe 48 is 5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Create a word problem that can be represented by the expression below. Then, represent each product or quotient as a single rati
Ber [7]
I have eight coupons that are all worth -.25
6 0
3 years ago
Solve 3(-1)(10-5-2(3))
AleksAgata [21]

The answer should be 3 :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fast as possible, 100 point<br> Write an expression for the Product of (x+5)(x-3)
joja [24]

Answer:

I think this could be the answer- x^ +2x-15

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 1.what is -20 divided by 4/5
    8·1 answer
  • How many kilograms is 2 tons?
    15·2 answers
  • Divya is organizing a training for two different seminars, one for teachers and one for mechanics. She has a total of 132 pens a
    10·1 answer
  • Can someone please help me?!!? I don't know how to do this and I need help right now
    12·1 answer
  • (1,-3) and (-2,4) what’s the slope
    8·1 answer
  • PLEASE HELP!!! ILL GIVE BRAINLIEST !! Which is the correct answer ?
    13·2 answers
  • PLS HELP ASAP 30 POINTS
    15·1 answer
  • The largest of three consecutive integers is three times the smallest. What is the largest integer?
    12·1 answer
  • What is the Answer to: 120 Times 2/3
    13·1 answer
  • What is the product of 1/2 and 3/5 ?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!