1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vagabundo [1.1K]
3 years ago
8

over a two week period Julie had the following number of math homework problems given each day:20,0,7,10,11 0,25,15,1 find the m

ean,median,mode, and range of the homework problems
Mathematics
2 answers:
andrew11 [14]3 years ago
7 0
Hello!

First, review what each is.

Mean is calculated by adding all the numbers in a data set and dividing by how many numbers there are.

Median is the middle number when ordered from least to greatest.

Mode is the number that appears most often.

Range is the difference between the greatest and least number.
_________________________________________________________

Mean

20 + 0 + 7 + 10 + 11 + 0 + 25 + 15 + 1 = 89

There are 9 numbers

89 ÷ 9 = 9.9(rounded)

Mean ⇒ 9.9(rounded)
___________________________________________________________

Median

Order the numbers

0, 0, 1, 7, 10, 11, 15, 20, 25

Median ⇒ 10
____________________________________________________________

Mode

The mode is 0 because it is the only number that appears twice, while the others appear once.

Mode ⇒ 0
___________________________________________________________

Range

Greatest number = 25
Lowest number = 0

25 - 0 = 25

Range ⇒ 25

kvv77 [185]3 years ago
3 0
Mean: Add all the numbers and divide by the amount of numbers.

20 + 0 + 7 + 10 + 11 + 0 + 25 + 15 + 1 = 89
89/9 = 9.889 (rounded)

Mean = 9.889 (rounded)

Median: Reorder from least to greatest, and the middle number is the median.
0, 0, 1, 7, 10, 11, 15, 20, 25

The middle number is 7

Median = 7

Mode: The number that shows up the most.
Mode = 0, which shows up one time more than all the other numbers

Range: Subtract the greatest number with least number

25 - 0 = 25

Range = 25


hope this helps
You might be interested in
<RQT is a straight angle. What are m<RQS and m<TQS​
never [62]

Answers:

  • x = 11
  • angle RQS = 106 degrees
  • angle SQT = 74 degrees

===========================================================

Explanation:

Straight angles are always 180 degrees in measure.

The two smaller angles shown add up to 180

(angle RQS) + (angle SQT) = angle RQT

(9x+7) + (6x+8) = 180

(9x+6x) + (7+8) = 180

15x+15 = 180

15x = 180-15

15x = 165

x = 165/15

x = 11

From here, we then know that,

  • angle RQS = 9x+7 = 9*11+7 = 99+7 = 106 degrees
  • angle SQT = 6x+8 = 6*11+8 = 66+8 = 74 degrees

Note how the two results add to 106+74 = 180 to help confirm the answers.

8 0
3 years ago
Nicholas has 8 pieces of rope that are 4 yards each. He uses 4 pieces that are each 4 feet long.
Komok [63]
What's the question nbnnbbb
4 0
3 years ago
In the past ten years, the population of a city decreased from 90,000 to 75,000 Find the percent decrease.
vfiekz [6]
The answer is 31.5%.
8 0
3 years ago
What is the value of x in A and what is the value of y in B?
Assoli18 [71]

there is no B i see A and -5A unless its for -5A??


6 0
3 years ago
Mr.Daniels left at 2:15 pm and arrived at 11:50 pm what was his travel time
cluponka [151]
9 hrs and 35 minutes he would have traveled. Hope I helped.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the height, width, and length
    7·1 answer
  • What is 24 percent of 99
    9·1 answer
  • What is the expanded form of this number?
    14·1 answer
  • 1. Hypothesis Test. Gender bias researchers compared the promotion rate of 412 women in manufacturing management positions to th
    5·1 answer
  • smoothie sales are on fire. the price is $3 for an adult and $1 for children. if 260 smoothies were sold for a total of 675.00 h
    10·1 answer
  • The radius of a circle is 4 feet. What is the area of a sector bounded by a 45 degree arc
    9·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through the point (4,8) and (3,-3)
    10·2 answers
  • What is the volume of the prism?
    11·1 answer
  • 5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?
    7·1 answer
  • If you choose two blocks at the same time, what is the probability that both blocks will
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!