1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
3 years ago
10

What is 2541 times 27

Mathematics
1 answer:
MakcuM [25]3 years ago
8 0
2,541 times 27 is: 68, 607. The equation is written like this: 2,541 x 27 = 68,607.

Hope I helped!

- Debbie
You might be interested in
Which is better 4:3 odds or 3:4 odds? Why?
juin [17]

Answer:

no problem?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which of the following best satisfies the requirements of a set?
tatyana61 [14]

I need a image otherwise I can't answer this question

6 0
3 years ago
Help please :) about to post more too
yKpoI14uk [10]

Answer:

Lets say test tubes = t, and beakers = b

1 pack of (t) is $4 less than 1 pack of (b)

Since i have no prior information we are going to use variables for this equation:

1t (1 pack of test tubes) is $4 less than 1b (1 set of beakers)

so to quantify the equation, we have 8t and 12b.

if b is a number that IS quantifiable such as $5 we can easily figure out this answer.

Lets use and example that 1 set of beakers is $8, if we multiply $8 by 12 (the number of sets of beakers), we get: 96

Using the same example, if 1t is $4 less than 1b than 1t = $4. So, if we multiply $4 by 8 (the amount of packs of test tubes), we get: 32

If you take both of those numbers: 96, and 32 and you divide them you get 3. so that means that 1t = 3b

Answer = 1t = 3b

This may not be correct due to the little information that i got however i hope that, that works out for you :)

5 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Y=arccos(1/x)<br><br> Please help me do them all! I don’t know derivatives :(
Stells [14]

Answer:

f(x) =  {sec}^{ - 1} x \\ let \: y = {sec}^{ - 1} x  \rightarrow \: x = sec \: y\\  \frac{dx}{dx}  =  \frac{d(sec \: y)}{dx}  \\ 1 = \frac{d(sec \: y)}{dx} \times  \frac{dy}{dy}  \\ 1 = \frac{d(sec \: y)}{dy} \times  \frac{dy}{dx}  \\1 = tan \: y.sec \: y. \frac{dy}{dx}  \\ \frac{dy}{dx} =  \frac{1}{tan \: y.sec \: y}  \\ \frac{dy}{dx} =  \frac{1}{ \sqrt{( {sec}^{2}   \: y - 1}) .sec \: y}  \\ \frac{dy}{dx} =  \frac{1}{ |x |  \sqrt{ {x }^{2}  - 1} } \\   \therefore  \frac{d( {sec}^{ - 1}x) }{dx}  =  \frac{1}{ |x |  \sqrt{ {x }^{2}  - 1} } \\ \frac{d( {sec}^{ - 1}5x) }{dx}  =  \frac{1}{ |5x |  \sqrt{25 {x }^{2}  - 1} }\\\\y=arccos(\frac{1}{x})\Rightarrow cosy=\frac{1}{x}\\x=secy\Rightarrow y=arcsecx\\\therefore \frac{d( {sec}^{ - 1}x) }{dx}  =  \frac{1}{ |x |  \sqrt{ {x }^{2}  - 1} }

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Identify the volume of a cone with radius 6 m and height 11 m, rounded to the nearest tenth.
    11·2 answers
  • Melissa and Joey enjoyed dinner at a restaurant. They paid the waiter $100.50 plus a 20% tip. How much did each person pay if th
    7·1 answer
  • What is always true for complementary angles?
    7·2 answers
  • What is the height of a square pyramid with a volume of 75 cubic feet and base length of 5 feet
    12·2 answers
  • Convert the mixed number to an improper fraction. 5 1/5...
    14·1 answer
  • What is the value of x in the diagram?
    9·2 answers
  • I NEED THE ANSWER TO THIS QUESTION!!!!!! ITS A 6TH GRADE MATH!!! PLS!!!! THX!!!!! I WILL MARK THE BRAINLIEST!!!!!!!!’
    13·1 answer
  • Find the minimum value of the function f (x) = 2x² + 11.4x + 18.5 to the<br> nearest hundredth.
    15·1 answer
  • Need help with these ASAP
    14·1 answer
  • Please help for brainliest!!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!