Answer:
Lisa can buy 5 pounds of tomatoes.
Step-by-step explanation:
Given that Lisa has $ 7.80 to spend on some tomatoes and a loaf of bread, and tomatoes cost $ 1.20 per pound, and a loaf of bread costs $ 1.80, to determine how many pounds of tomatoes she can buy, the following calculation must be performed:
1.20X + 1.80 = 7.80
1.20X = 7.80 - 1.80
X = 6 / 1.20
X = 5
So Lisa can buy 5 pounds of tomatoes.
Answer
I'm sorry for not being able to help you but this kind of contents are not allowed ߷߷
Her average score for the 3 turns is 40 because you have to add all of the scores so -80 and -120 is -200 so add that to 320 and you get 120 divide that by 3 because she took 3 turns and you get 40
Answer:
2
Step-by-step explanation:
it's literally 6-4 = 2