1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesna [10]
3 years ago
8

How would the expression x^3-8 be written using difference of cubes

Mathematics
2 answers:
antoniya [11.8K]3 years ago
6 0

a^3 - b^3 = (a - b)(a^2 + ab + b^2)

x^3 - 8 =

= x^3 - 2^3

= (x - 2)(x^2 + x(2) + 2^2)

= (x - 2)(x^2 + 2x + 4)

Answer: (x - 2)(x^2 + 2x + 4)

ludmilkaskok [199]3 years ago
4 0

we can use formula

a^3-b^3=(a-b)(a^2+ab+b^2)

we can compare

we get

a=x

b=2

now, we can plug that in formula

and we get

x^3-2^3=(x-2)(x^2+2x+2^2)

now, we can simplify it

x^3-8=(x-2)(x^2+2x+4)...........Answer

You might be interested in
Jill’s room is 12 feet long and 10 feet wide. she made a scale drawing of the room with a scale of 0.5 inches = 2 feet. what is
umka21 [38]
12/2=6.
6X0.5=3
so the scale drawing is 3 inches long
10/2=5
5X0.5=2.5
so the width of the scale drawing is 2.5 inches
3+3+2.5+2.5=11
3 0
3 years ago
Help big points, need quickly pls pls pls
Nezavi [6.7K]

Answer:

use photomath and if that dont work use m a t h w a y

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
DROP AN ANSWER PLSSSS!!!!!!!!!
Illusion [34]

Answer:

The answer is B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The ratio of sixth graders to seventh graders at the school dance is 2 to 3.
Inessa [10]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

2:3 x 9

18:27

18 + 27 = 45

6 0
2 years ago
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Rebecca has 45 coins, all nickels and dimes. The total value of the coins is $3.60. How many
    12·1 answer
  • 7.<br>What is the solution to the equation shown below?<br>2/3x+5=1​
    8·2 answers
  • the school theater made $2,142 on ticket sales for the three nights of their play. the department sold the same number of ticket
    9·2 answers
  • Please Help this is the only one i dont know!!
    8·1 answer
  • Simplify the product. 5a^2(3a^4 + 3b)
    13·1 answer
  • When multiplying a-3 over 2a^2-7a and 4a-14 over a+3, what are the term(s) that can be cancelled
    10·2 answers
  • A giant cube-shaped die measures 20 cm on a side. Find the volume of the die.​
    15·1 answer
  • What is the solution for x in the equation? -2x + 14 + 10x = 34 A. X=6 B. X=2/5 C. X=1/8 D. X=5/2
    12·1 answer
  • Annabel and Riley were given a homework packet of 120 math questions to finish over the summer.
    14·1 answer
  • A drink is made by mixing 650 ml of water with 150 ml of fruit juice.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!