1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
4 years ago
14

What is - 0.64? square root

Mathematics
2 answers:
ElenaW [278]4 years ago
6 0

Answer:

-0.8

Step-by-step explanation:

because it is a negative number and .64 divided by .8 equals .8 so it would basically be the same.

tankabanditka [31]4 years ago
3 0
They square root of 0.64 is 0.8
You might be interested in
Factorise the following completely 3ax+2ay+6bx+4by​
marissa [1.9K]

Answer:

(a+2b)(3x+2y)

Step-by-step explanation:

3ax+2ay+6bx+4by​ = a(3x+2y)+2b(3x+2y) = (a+2b)(3x+2y)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jonah cuts a board that is 33 inches long into 4 pieces of equal length. He uses the pieces for the sides of a picture frame. He
Ilya [14]
8. 1 5
4/33.00
32
10
8
20
20
0

8.15+8=10.15

The answer is 10.15 inches long for each frame.
7 0
3 years ago
Paul wants to compare whether the prices of tangerines in two supermarkets differ significantly. He has been noting down the dai
Wewaii [24]
<span>Based on the rules of statistics</span>

 68% of the data falls within 1 standard deviation of the mean

95% of the data falls within 2 standard deviation of the mean

99% of the data falls within 3 standard deviation of the mean

 20 falls between the range of -56 to 56 (from the given 95%)

Hence we accept the null hypothesis; else, if the mean falls outside the range, we reject the null hypothesis.

<span> </span>

5 0
3 years ago
If sales tax is 7.75%, what is the total cost of an 11$ purchase including tax?
Akimi4 [234]

Answer:

$11.8525

Step-by-step explanation:

To find the total price of purchase including sales tax, we need to add sales tax to our total. This can be done as follows: Purchase price + percentage of purchase price as according to sales tax. In the case of your problem, this takes the form of $11 + 0.0775(11). This expression is equivalent to 11.8525.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5 pound bag of dog food costs $8.65 . what is the unit price?
inessss [21]
So it would be $8.65/ 5lbs. And divide the top and the bottom by 5 and you get $1.73/ 1 lbs. I hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • True or false:
    9·1 answer
  • Eileen’s cookies charges $0.40 per cookie with a delivery fee of $8. Insomnia cookies charges $1.50 per cookie with a $2.50 deli
    7·1 answer
  • zasha spent $6 on packages of gum.How many more packages of gum that cost $1.20 each can she buy if she has a $20 bill
    15·1 answer
  • Expand the linear expression: 3(4x + 3)
    10·2 answers
  • If the three angles of a triangle have equal measures, find that measure. The measure of each angle is degrees.
    12·1 answer
  • What is the solution to the equation fraction 1 over 6 x = 2? A. x = fraction 1 over 12 B. x = fraction 1 over 3 C. x = 3 D. x =
    9·1 answer
  • An electrician charges a fee of $40 plus $25 per hour. Let y be the cost in dollars of using the electrician for x hours. Choose
    14·1 answer
  • PlEASE HELP MEE!!!! THIS IS DUE IN LIKE 1 DAY PLZZ HELP!!!!!!
    5·1 answer
  • Pleasseeee help I'll give you brainlest answer
    13·1 answer
  • John volunteers at the animal shelter on weekends. One Saturday, John unloaded 27 bags of dog food. Each bag weighed 35 pounds.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!