1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondaur [170]
3 years ago
11

!!HHEELLPP!! Which shows the graph of the solution set of x + 2y > 4? Image for option 1 Image for option 2 Image for option

3 Image for option 4

Mathematics
2 answers:
rosijanka [135]3 years ago
8 0
The answer is b euphoria
Travka [436]3 years ago
4 0

Answer:

The graph in the attached figure

Step-by-step explanation:

we have

x+2y > 4

we know that

The solution of the inequality is the shaded area above the dashed line

The equation of the line is

x+2y = 4

Find the x-intercept

For y=0

x+2*0 = 4

x=4

The x-intercept is the point (4,0)

Find the y-intercept

For x=0

0+2y = 4

2y=4

y=2

The y-intercept is the point (0,2)

therefore

The graph in the attached figure

You might be interested in
Which statement are true based on the diagram? Select 2 options
Step2247 [10]

Answer:

second and last are true

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the ratio of 120%
Helga [31]

Answer:

5: 6

Step-by-step explanation:

becuase it was basically 100:120 but divide it by 20 and thats  how you get 5;6

7 0
3 years ago
Compute the partial products.add them 349x 59
Semmy [17]
20,591................
8 0
2 years ago
A rectangular room has a perimeter of 70m and is 20m long write an equation to represent the area
sveta [45]
Do you have any answer choices 
4 0
3 years ago
Need urgent help on this! my grade is falling :(
ludmilkaskok [199]

Answer:

the answer is b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Graph the line with slope 1/3 passing through the point (5,-5).
    6·1 answer
  • 2y - 4x = 4 Rewrite:
    15·2 answers
  • What integer describes a profit of $650?
    7·2 answers
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • Buddy and bubbles are two of Santa’s elves. Buddy can make 15 toys per hour while Bubbles can make 12 toys per hour. Write two e
    12·1 answer
  • The tree in Mialps yard
    5·1 answer
  • X^2 – 5x + 6 &lt; 0<br> what is the answer
    5·1 answer
  • In need help with total and lateral surface area of a cylinder ​
    15·1 answer
  • Can you guys check if my answer is right please? Will give brainiest to best answer
    13·1 answer
  • What is 9n=1(98-2n) equal to? Id really appreciate if you could answer both though
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!