1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Strike441 [17]
3 years ago
13

A pair of boots originally cost $124. Now they are on sale for 75% of the original price. What is the sale price of the boots?

Mathematics
2 answers:
Serggg [28]3 years ago
8 0
Im not sure but im thinking the answer would be:

The sale price is $93(sorry if im wrong)

cricket20 [7]3 years ago
5 0
<span>easy 124 times .75 = 93 so the new sale price is $93 </span>
You might be interested in
HELP PLEASE!!!!!!!! ASAP!!!!!!!!
Serjik [45]
37 degrees Ill explain in a second but thats it!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify a reflection about the x-axis or a reflection about the y-axis of ƒ(x) = 7x2 – x3 by observing the equation of the func
vazorg [7]
The answer is c 7=2=3 dose not + m5


6 0
3 years ago
What is 3n + 17 = 44??
sveta [45]

Answer:

n=9

Step-by-step explanation:

because 3 times 9 =27 plus 17 =44

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bengus the expert blacksmith forged 16 swords from copper, 25 swords from iron, and 20 swords from mythril.
Sidana [21]
You will get 61 swords

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
lily sees 15 tan puppies and 8 white puppies at the pet store.how many more tan puppies than white puppies does she sees? Draw p
Nataliya [291]

Answer:7

Step-by-step explanation:

Just put 7 as your answe

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • if a lawyer bills $350/hour, how much does he makes every second? how much does he make per year? assume he works 50 hours per w
    6·1 answer
  • Need help solving BF
    9·2 answers
  • Ann spent $7.74 on oranges. If each orange costs $0.36 per pound, how many pounds of oranges did Ann buy?
    9·2 answers
  • Students in band are selling oranges and grapefruit to earn money for a trip. Mrs.Whitten purchased three boxes of oranges and t
    10·1 answer
  • Find the measure of each angle B
    10·2 answers
  • Rewrite the expression -8(6x+3)
    6·2 answers
  • HELP PLEASE 50 points !!! Given a polynomial function describe the effects on the Y intercept, region where the graph is incre
    11·1 answer
  • In what periods are the lanthanides and actinides? Where are they
    14·1 answer
  • Below is the market for funnel cakes at a small community fair.
    12·1 answer
  • Suppose that an angle is bisected to form two smaller angles that measure (3+30)° and (5+6)° . What is the measure of the origin
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!