1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandrvk [35]
2 years ago
6

Please need help asap!!

Mathematics
1 answer:
NNADVOKAT [17]2 years ago
5 0
The answer is false, they are parallel not perpendicular
You might be interested in
A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 9 pounds of walnuts and 7 pounds of chocolate chips, the total cost
vfiekz [6]

Answer:

Walnuts = $1.75 per pound

Choc chips = $3.75 per pound

Step-by-step explanation:

In photo, is working out.

6 0
3 years ago
A treasure chest sinks at a rate no less than 20 feet per second. The floor of the ocean is at most at -4,200 feet. Will the tre
Nadya [2.5K]
No, it would only reach -3600 feet
4 0
3 years ago
A 9-kilogram bag of sugar cost $27.54. what is the unit price ?
shusha [124]

Answer:

$3.06

Step-by-step explanation:

1 kg = $27.54

27.54/9 kilogram

4 0
3 years ago
Am in 8 groups. I am larger than 50. I have 7 in each of my groups. What product am i?
Sergio [31]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

8 times 7=56

3 0
2 years ago
Which situation is represented by the equation?
zaharov [31]
<span>Jill has $30 and Maddie has $60. Jill saves $4 per week and Maddie saves $2 per week. How long will it be before Jill and Maddie have the same amount of money?</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tamara purchased 1,500 shares of a mutual fund at an offer price of $7.08 per share. Later she sold the investment for $10.02 pe
    9·1 answer
  • Samir works 15 hours for every 19 hours that Mitul works. If x represents the number of hours that Mitul works and y represents
    7·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%20%5Csqrt%7B15%7D%20" id="TexFormula1" title="5 \sqrt{15} " alt="5 \sqrt{15} " align="absmid
    5·1 answer
  • Can you help me find n?
    15·2 answers
  • Tickets numbered 1 to 20 are mixed up and then a ticket is drawn at random.
    9·1 answer
  • Advertisers want to create "awareness," which is whether a consumer even knows about a business. If your business starts with 3%
    5·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzz help i will give brainliest
    9·1 answer
  • Which expression has a value greater than 253?
    9·1 answer
  • PLS HELP ASAP WILL MARK BRAINLEIST
    15·2 answers
  • Please help me asap!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!