1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
3 years ago
9

Find the polar equation for the cartesian curve x^2-y^2 = sqrt(x^2+y^2)

Mathematics
1 answer:
cestrela7 [59]3 years ago
8 0

ANSWER:

r = \frac{1}{cos2(theta)}

Explaination:

Convert the given curve into the the polar form.

x = rcosθ

y = rsinθ

in f(x,y) = (x²-y²) - √(x²+y²) = 0

put the values of x & y in given curve equation.

We get at,

g(r,θ) = (r²cos²θ - r²sin²θ) - √(r²cos²θ + r²sin²θ) = 0

g(r,θ) = r²(cos²θ - sin²θ) - √r² = 0

We know that,

cos²θ - sin²θ = cos2θ

g(r,θ) = r²(cos2θ) - r = 0

Solve for r

Finally we get:

r = \frac{1}{cos2(theta)}

You might be interested in
What is a perfect square
Troyanec [42]
4 equal sides, 4 right angles, 2 pairs of parallel and opposit sides I think
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
To convert a distance of 2790 feet to miles, which ratio could you multiply by? Remember that 1 mile = 5280 feet.
wolverine [178]
Means 1/2.......................
5 0
3 years ago
A pair of shoes usually sells for $67. If the shoes are 40% off, and sales tax is 8%, what is the total price of the shoes, incl
Gekata [30.6K]
If it is 40% off, it means you have to pay 60% of its price.
$67 × 60/100 = $40.20
the 8% of sales tax is added from the $40.20
$40.20 × 8/100 = $3.22
total price = $40.20 + $3.22 = $43.42
5 0
3 years ago
Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
MissTica
The unit rate per pound is
$1.25
( i divided 3.75 into 3 )
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given A(-3, 4), B(0, 1), and C(4,2), reflect as follows: Ry-axis(ABC). What is B​
lions [1.4K]
That’s answer is A)-3,4) because you reflect as follows
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Destiny is an artist and earns $8.70 an hour during a regular workweek. Last week,
    12·1 answer
  • A 12 ft rope cut into two pieces so that one piece is 3 ft less than twice the length if the other piece. How long is each piece
    15·1 answer
  • A polygon has an interior angle sum of 2520゚. How many side must the polygon have
    10·1 answer
  • Sally drew a circle with right triangle PRQ inscribed in it, as shown below: The figure shows a circle with points P, Q, and R o
    8·2 answers
  • Y = XVW<br> X =<br> what is x?
    8·1 answer
  • Someone help please!! oh and pls don’t put any links
    5·1 answer
  • May I please receive help?
    14·2 answers
  • -<br> Factor Completely : 6w2 – 66w – 72
    8·2 answers
  • How can systems of equations be used to represent situations and solve problems?
    12·1 answer
  • Simplify the following expression <br> (m3)÷m18
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!