1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korvikt [17]
3 years ago
5

Please Help!!! Brainliest will be given!

Mathematics
1 answer:
inn [45]3 years ago
3 0

Answer:

1. C. Yes, because a sum of cubes can be factored

2a. false

2b. false

2c. true

2d. false (based on what is written in the equation; refer to step-by-step)

Step-by-step explanation:

1.  Both 3 and 8 can be cubed, which is why x^3+8 can be factored (x+2)(x^2-2x+4)

2a. a^2-b^2 can be factored by the perfect square rule, so it should be (a-b)^2

2b. both terms are perfect squares, so you can factor, making it (a+b)(a-b)

2c. You can factor using the perfect square rule, making it (a+b)^2

2d. Most of what is in the equation is true, yet the correct solution would be (a-b)(a^2+ab+b^2)

You might be interested in
Your friend is trying to figure out how much money he will spend at a food truck over the next 400 days. He buys all his coffee
Over [174]

Answer:

E(F)=200

V(F)=100

Step-by-step explanation:

(a) Let F be the amount he spends on falafel sandwiches over the next 400 days. Find E[F] and V(F).

If we analized his expenses in falafel sandwiches, we know he buys a $1 sandwich with aprobability of 50%.

If we call the random variable D the daily expense in falafel sandwiches, it is a Bernoulli variable with p=0.50.

If F is the sum of the daily expenses D during the 400 days, then we can say it is a binomial variable with p=0.5 and n=400.

Then we can calculate the expected value of F as:

E(F)=nE(D)=400*0.5=200

The variance of F is then

V(F)=n*V(D)=n*p(1-p)=400*0.5*(1-0.5)=400*0.25=100

7 0
3 years ago
Camryn went to the store to buy 2.5 pounds of grapes. She paid with a $10 bill and a $5 bill and recieved $3.93 as change. She a
ankoles [38]

Answer:

3.98

Step-by-step:

$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes

9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line?<br> A. -2<br> B. -1/2<br> C. 1/2<br> D. 2
Alexxandr [17]
To find the slope, you can either use the slope equation:
(y2-y1) / (x2-x1)
{I would recommend you remember this because you'll need to know this in the future}

or,

Just count. A slope is rise over run, so you see how far up the slope goes from one point to the other, (1), and then you see how far sideways the slope goes (2). 
Going right, the slope is naturally declining downwards, so it's a negative.

The answer is B. -1/2.
6 0
3 years ago
A carpenter worked 34 hours a week for half a year. If her hourly wage was $20, how much did she earn during this time period?
Mrrafil [7]
Keep in mind units and it will make sense
20(34)(4*6) = ?
4 0
3 years ago
Write the point-slope form of the equation of the line through the given point with the given slope. (-5,0) slope= 2/3
amid [387]

Answer:

Step-by-step explanation:

y - 0 = 2/3(x + 5)

y = 2/3x + 10/3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A ramp leading into a building makes a 15 degree angle with the ground. The end of the ramp is 10 feet from the base of the buil
    15·2 answers
  • Consider the function f(x) = log8 x. (a) What is the domain of f? (Enter your answer using interval notation.)
    15·1 answer
  • What is the length of a side of the pentagon?
    9·1 answer
  • Is y=-1/3x parallel or perpendicular
    7·1 answer
  • ...........................​
    15·1 answer
  • There are 3 blue marbles, 6 red marbles, 2 green marbles and 1 black marble in a bag. You choose a marble, REPLACE it, and choos
    13·2 answers
  • A group of researchers asked 90 college students about a time they had delivered bad news to someone. The accompanying table sho
    11·1 answer
  • There are 6 mushrooms for every 8 olives on a pizza made at Dominoes. On three pizzas there are a total of 56 vegetables on the
    5·2 answers
  • Consider the scatter plot.
    11·1 answer
  • The Panthers did not score more points than the Tigers. The Tigers scored fewer points than the Lions. The Lions scored fewer po
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!