Morgan is right because to find how much something is per minute you need to divide. In this case, you need to divide 68 and 8. The answer then is 8.5
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that Jack divided his fortune of 92,000 into 8 equal portions.He gave 4 portions to his wife , 1 portion to his son and divided the remaining portions equally among 5 charities.
The portion son gets = 
Charity on the whole gets = 3 portions = 
Each charity gets = 
Thus we find son gets 11500 dollars while each charity gets 6900 dollars.
The difference = 
4600 dollars he got more.
The unit rate is $1.25 per pound
I was only able to come up with the answer of 1. Here is my work (don’t mind the messy handwriting I was writing with my finger on my phone)
Answer:
63
Step-by-step explanation:
9(7+9) = 63 +81