1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetradugi [14.3K]
4 years ago
10

​−8x+4y=24 ​−7x+7y=28 ​​ What is the solution?

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]4 years ago
5 0
​−8x + 4y = 24 -- (1)
​−7x + 7y = 28 -- (2)

Eqn (1) & (2) are simplified as

y - 2x = 6 -- (3)
y - x = 4 -- (4)

By making y the subject of formula in (4), we have

y = x + 4 -- (5)

Substitute x + 4 for y in (3), then

x + 4 - 2x = 6
x - 2x = 6 - 4
- x = 2
x = - 2.

Substitute - 2 for x in (5), then

y = - 2 + 4
y = 2.

Therefore, (x, y) = (- 2, 2) ...Ans.
You might be interested in
Need help with numbers 8 and 9
ikadub [295]

Answer:

did not understand ur q.a

3 0
3 years ago
Kiara has $450 in the bank. After
Novay_Z [31]
$450 - $398.72 = $51.28
6 0
3 years ago
Did Meg make it home on time if she spent 22 minutes at the library. 38 minutes at her grandmas house. She walked for 17 minutes
Tomtit [17]
Not enough info to answer
4 0
3 years ago
You are considering two cars that you plan on keeping for 5 years. One has an EPA combined city and highway rating of 33 mpg. Th
amid [387]

Answer:

a) $86.11

b) $467.33

Step-by-step explanation:

no. of gallons saved 'n' per year

n = (10000/33) - (10000/36)

n = 2500/99

Amount saved = 3.41×n = 3.41×2500/99

= $86.11

b) over 5 years:

86.11( 1 + (1.041) + (1.041)² + (1.041)³ + (1.041)⁴ )

= 86.11(5.427157431)

= $467.33

6 0
3 years ago
5/12 x 4/5????????????
riadik2000 [5.3K]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is15 qt/h= gal min
    6·2 answers
  • Elijah buys 5 pens and 4 pencils for $18.50. He may also buy 3 pens and 6 pencils for $16.50. How much does one pen cost?
    13·1 answer
  • Simplify -3p - 2m + 8p - 7m
    5·1 answer
  • Your class sells 64 tickets to a play.
    15·1 answer
  • DUE SOON <br> evaluate -3 1/5 + 7 3/5 = <br> -5 +2 - 8 -(-14)= show work pls
    10·1 answer
  • Math Questions :3 thank uu &lt;3
    6·1 answer
  • Find the radius of a circle with the given circumference.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP I NEED HELP!!!
    13·1 answer
  • What are the coordinates of point A?<br><br><br> (–2, –6)<br> (–6, –2)<br> (–6, –3)<br> (–3, –6)
    10·2 answers
  • What is the measure of angle G? Type only the number:
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!