1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
4 years ago
12

What is 7/4 times by 7/3

Mathematics
1 answer:
ehidna [41]4 years ago
7 0

Answer:

49/12

Step-by-step explanation:

you multiply the top number by the second top number and the bottom number by the second bottom number so 7 x 7 = 49 and 4 x 3 = 12, so the answer is 49/12

You might be interested in
A light bulb consumes
soldier1979 [14.2K]
To determine how long it takes to consume, simply take 15,300 watt hours and divide it by the initial rate of 3600 watt hours per day.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
!!!PLEASE HELP!!!
elixir [45]
The answer is 15000 i took the text a while ago!
5 0
3 years ago
Help me please thank you
viktelen [127]

Answer:

they are alike because they both are to the 5th power and they are different because one is positive and one is negative

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the surface area!!!<br>HELP ME PLZZZ<br>​
morpeh [17]

Answer:

add up all the sides and angles then divide by the radius to get the square centimeters and it will lead to the surface area which is 14

Step-by-step explanation:

I had to calculate to double check

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph of F(x) shown below resembles the graph of G(x)- x, but it has been changed somewhat. Which of the following could be
Fudgin [204]

We can solve this question in the following way. Looking at the graph, we see that F(x) is shifted from one unit to the right, and it is represented by | x - 1|. Then, we can multiply this result by 4 to have the final graph, since the graph is not inverted.

Therefore, the answer to this question is F(x) = 4 * | x - 1 |.

P

4 0
1 year ago
Other questions:
  • What is the answer ​
    15·1 answer
  • 4) A man standing on a cliff looks down with an angle of depression of 40 degrees to a boat in
    8·1 answer
  • Draw quick pictures. Write how many hundreds, tens, and ones in all. Write the number.
    5·1 answer
  • Solve for x:<br> 3 3<br> 4<br> &gt;-6<br> 4
    5·1 answer
  • Please read where it states “point S is in between points R and T” thank you
    11·1 answer
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • Which product is the better deal<br> A. Washing Powder<br> B. Super Clean<br> (easy)
    9·2 answers
  • What is the slope of this line? −3/2 −2/3 2/3 3/2
    11·2 answers
  • Joe is making lunch for his crew. Joe took 3 hours to prepare the vegetables. The vegetables were made up of 9 kilograms. How lo
    6·1 answer
  • Is this graph shown below a proportional or non proportional linear relationship
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!