At the store, 3 apples cost 12 dollars. how much money will it cost for 6 apples?
Answer:
32.9 units
Step-by-step explanation:
p/sinP = r/sinR
p = sinP × r/sinR
p = sin(64) × 21/sin(35)
p = 32.9069916
Answer:
Each state also had a governor. This official was elected either by the legislature or by the citizens. The governor’s job was to carry out the laws. Finally, each state had courts. Judges in the courts decided what the laws meant and how to apply them to each new situation.
Step-by-step explanation:
You can write it as a proportion and then solve the proportion.
(2.5 hours is 150 minutes)
14 cars x cars
--------------- = -------------------
45 minutes 150 minutes
Then solve.
x=46.6666666
So that is about 47 cars
Convert all to decimals
1/4=0.25
1/2=0.5 so
2 and 1/2=2.5
3=3
-1 and 1/4=-1.25
4 and 1/4=4.25
1 and 1/4=1.25
-1 and 1/2=-1.5
add all together
2.5+3-1.25+4.25+1.25-1.5=8.25=8 and 1/4
answer is 8 and 1/4
B is correct answer
(note, previous user's answer was correct, but had no work shown)