1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
3 years ago
15

which statement correctly compares two values? a)the value of the 7 in 37.596 is 1/10 the value of the7 in 26.74 b) the value of

the 7in 37.596 is 10 times the value of the 7 in 26.74 c) the value of the 7 in 37.596 is 1/100 the value of the 7in 26.74 d) the valueof the 7 in 37.596 is 100 times the value of the 7 in 26.74 please explain the reasoing of this answer
Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
7 0

The value of 7 in 26..74 is 0.7

The value of 7 in 37.596 is 7.

1/10 the value of 7 in 26.74 is 0.07 and 0.07 ≠ 7.

So, statement a) is incorrect.

1/100 the value of 7 in 26.74 is 0.007 and 0.007 ≠ 7.

So, statement c) is incorrect.

100 times the value of 7 in 26.74 is 70 and 70 ≠ 7.

So, statement d) is incorrect.

10 times the value of 7 in 26.74 is 7 and 7 = 7.

So, statement b) is correct and it correctly compares two values.

You might be interested in
What is the sum of 3/x=9/16
Studentka2010 [4]
Multiply 3 by both sides answer x=27/16 or in decimal 1.6875
7 0
3 years ago
Suppose the scientist performs an experiment in which she cools the three gases. Will the changes in temperature be positive or
Yuliya22 [10]
Gjdudnshksnssinjm884857290283747939
5 0
3 years ago
Original price:<br> $16.45;Markdown:33%
zzz [600]

Answer:

New price is $11.02

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the new price</u>

16.45 * (1 - 0.33) = x

16.45 * 0.67 = x

<u>Step 2:  Multiply</u>

16.45 * 0.67 = x

11.02 = x

Answer:  New price is $11.02

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Hannah sells real estate. She is paid 4% of the sale price of every house she sells. What is Hannah paid for selling a house at
Mariulka [41]

Answer:

$11,000

Step-by-step explanation:

275,000×4% = 11,000

8 0
3 years ago
You have 0.54 meters of string to use for a homework project. You need to cut it into pieces that are 0.08 meters each. How many
Triss [41]

you can get 6 whole pieces because .54 divided by .08 equals 6.75, but you have to have whole pieces, so 6. hope you get a good grade!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If we multiply every observation in a data set by 2, the mean will
    10·1 answer
  • Kushyklaw 9+10 is what
    6·1 answer
  • 220 miles on 8 gallons. How many miles in one gallon?
    9·1 answer
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • Qwq I’m starting to regret getting math class-
    11·1 answer
  • Avery is preheating her oven before using it to bake. The initial temperature of the
    6·2 answers
  • The Stock Market Nadia is a stockbroker. She earns 14% commission each week. Last week, she
    10·1 answer
  • What is the distance between points (-3, -1) and (2, 3)?
    11·2 answers
  • Write an expression using fractions to show how to determine the amount that each person will pay? Then calculate each person's
    9·1 answer
  • Plz i need help ill give brainliest
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!