1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
2 years ago
15

at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple

Mathematics
1 answer:
Margaret [11]2 years ago
7 0

\displaystyle\bf Solve:8\times p=5,2 \$ => p=\frac{5,2}{8} =\frac{5,2:\boxed{8}}{8:\boxed{8}}   =0,65\$\quad She \:unit\: cost\:is\:\underline{ 0,65} \\\\Check :\:8\times\underline{0,65} =5,2\$ \\\\0,65=0,65 \\\\\rightarrow The\: price\:per \:apple \:is \: 0,65 \$

You might be interested in
How to evaluate the expression
noname [10]
[(-72) \div (-2)]^3 - (-7) \times (-10)

= [36]^3 - (-7) \times (-10)

=46656 - (-7) \times (-10)

=46656 - (70)

=46586

-------------------------------------


2^3 - 9 \times (2 - 4)

= 8 - 9 \times (-2)

= 8 - (-18)

= 8 + 18

= 26

4 0
2 years ago
THIS QUESTION IS WORTH 15 POINTS
ikadub [295]

Answer:

3.7

This means that the answer is past the 3 point on the number line and 3 tick marks before the 4 point.

5 0
2 years ago
Is the result of a-b a polynomial?
yuradex [85]

Answer:hhhhh

Step-by-step explanation:hhhh

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Karen earns $54.60 for working 6 hours. If the amount she earns varies directly with the
Andrei [34K]

Given:

Karen earns $54.60 for working 6 hours.

Amount she earns varies directly with the  number of hours she works.

She need to work to earn an  additional $260.

To find:

Number of hours she need to work to earn an  additional $260.

Solution:

Let the amount of earnings be A and number of hours be t.

According to question,

A\propto t

A=kt     ...(i)

where, k is constant of proportionality.

Karen earns $54.60 for working 6 hours.

54.60=k(6)

Divide both sides by 6.

\dfrac{54.60}{6}=k

9.1=k

Put k=9.1 in (i).

A=9.1t

Substitute A=260 in the above equation.

260=9.1t

Divide both sides by 9.1.

\dfrac{260}{9.1}=t

28.5714=t

t\approx 29

Therefore, she need to work extra about 29 hours to earn an  additional $260.

3 0
2 years ago
Can you do this question
Sauron [17]
Since it decreases 2.75 then it will give you the answer of 20.75
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the area of the shaded region.<br> You do not need to include units.<br> 21 in<br> 20 in
    13·1 answer
  • Simone and Nang read a total of 23 books over the summer.
    10·1 answer
  • Use the quotient of negative numbers:
    7·1 answer
  • Answer ASAP, Find the quadratic equations whose roots are ½ and -5/2​
    13·1 answer
  • There are 246 students going on a field trip to pan for gold if they are going in vans that hold 9 students each how many vans a
    11·1 answer
  • The ratio of number of boys to the of girls in a school is 5:7. If there are 600 students inthe school, how many girls are there
    11·1 answer
  • On a given day, 36 of the 445 students in a school were absent. What was the appproximate absentee rate that day?
    12·1 answer
  • What is the perimeter of a regular hexagon having side-length 2.5 m?
    11·2 answers
  • Solve 7x^2–20x = 3.<br><br><br><br> ;
    15·2 answers
  • The sum of two numbers is 200 and the two numbers in a ratio of 2.3. What is the larger number
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!