1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha2012 [34]
2 years ago
10

Find the equation of a line, in slope intercept form of a line that passes through the point (9,2) and is parallel to the line 2

x-y=8
Mathematics
1 answer:
Roman55 [17]2 years ago
5 0

Answer:

=1

Step-by-step explanation:

2(9)-(2)=8

18-2=8

9=8

9-8

=1

Im pretty sure this is the answer

You might be interested in
I'm not sure how to solve this. please help​
zepelin [54]

Answer:

The awnser is 2 and 3!!!!!!

8 0
2 years ago
NEED HELP NOW!!!!!!!
anzhelika [568]

Step-by-step explanation:

the area of a triangle is

baseline × height / 2

the baseline (where the height hits at a 90° angle) is 4 m.

the height is 3.7 m.

so, the area is

4 × 3.7 / 2 = 2 × 3.7 = 7.4 m²

4 0
2 years ago
1+1=<br> 2+2= <br> 2 and 3<br> freee
Mila [183]
<h2><u><em>Question- 1 + 1</em></u></h2><h2><u><em>Answer 2</em></u></h2><h2><u><em>Question 2+2 </em></u></h2><h2><u><em>Answer-4 </em></u></h2><h2><u><em>Question- 2+3</em></u></h2><h2><u><em>Answer- 5</em></u></h2>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nan bought an $85 dress on sale at 25% off the orignal price. she paid 5% sales tax on the sale. what was her total bill?
Tema [17]
25% = 85 / 4 = $21.25 off
5% = 85 / 20 = $4.25
75% = 21.25 • 3 = $63.75
$63.75 + $4.25 = $68

Her total bill was $68
6 0
3 years ago
A room is 15 feet long and 12 feet wide. A scale drawing of the room is 10 inches by 8 inches. What is the scale of inches in th
elena-s [515]

Answer:

Braniest please and promise

Step-by-step explanation:

3/2 or 3/2=1.5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alice and Bob each have a certain amount of money. If Alice receives $n$ dollars from Bob, then she will have $4$ times as much
    8·1 answer
  • 3. Here is a list of exam scores for Mr. Kraft's calculus class:
    14·1 answer
  • 7.2 times 1/9 I need help!
    6·2 answers
  • Eliminate the parameter t. Then use the rectangular equation to sketch the plane curve represented by the given parametric equat
    9·1 answer
  • A taxi driver had 43 fares to and from the airport last Monday. The price for a ride to the airport is $12, and the price for a
    15·1 answer
  • Which table represents exponential growth?
    10·2 answers
  • At a taffy pull, George stretched the taffy to 3 feet. Jose stretched it 1_ 1 3 times as far as George. Maria stretched it _ 2 3
    5·1 answer
  • PLS helppp I’ve been stuck on this for a while
    7·1 answer
  • 6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
    14·1 answer
  • (PLEASE HELP ASAP PLEASE EXPLAIN ALSO PLEASE AND THANK YOU)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!